Smartfony składane od ponad roku są nowym trendem w branży, a firmy, które podjęły to wyzwanie, dość mocno wyróżniają się swoją ofertą. Samsung stworzył urządzenia z ekranem składanym do wewnątrz i to zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ten drugi pomysł jednak wyszedł od Motoroli. Huawei poszedł inną drogą i stworzył urządzenie z ekranem składanym na zewnątrz w poziomie. Teraz Oppo postanowiło wyjść temu wszystkiemu naprzeciw i opatentowało smartfona, który zgina się w poziomie, jednak ekran ma na zewnątrz.

Klapka Oppo składana na zewnątrz

Klapka Oppo składana na zewnątrz

Według raportu LetsGoDigital chiński gigant technologiczny zdobył ostatnio patent zatwierdzony przez WIPO (World Intellectual Property Office) na składany smartfon. Ten również nawiązuje w pewnym sensie do telefonów z klapką tak jakby. W przeciwieństwie do urządzeń Galaxy Z Flip i Motorola Razr wyświetlacz wygina się na zewnątrz, a nie do wewnątrz, co jest charakterystyczne dla pozostałych dwóch urządzeń. Tym sposobem jest to raczej krzyżówka tych dwóch typów urządzeń z Huawei Mate X. Ze wszystkimi jego wadami i zaletami.

Zobacz też: Pojawił się zwiastun serialu „Bastion” na podstawie książki Stephena Kinga

To nietypowe urządzenia Oppo ma mieć moduł wykrywania kąta wygięcia. Ten oblicza kąt pomiędzy dwoma obudowami. Zależnie od ich pozycji względem siebie dostosowują one UI do orientacji wyświetlacza. To dość ciekawe rozwiązanie, które automatycznie dostosuje ekran do odpowiedniego trybu, biorąc pod uwagę pozycje przejściowe. O ile w ogóle korzystanie ze smartfona z wypukłym wygięciem będzie dla kogoś wygodne. Mam rażenie, że jedynie stan złożony i rozłożony mają tu jakiś sens. Dużym atutem na pewno będzie jednak to, że smartfon będzie można obsługiwać przy prostych zadaniach bez konieczności otwierania go. Dopiero kiedy będziemy potrzebowali większej powierzchni ekranu, możemy to zrobić. Dużym minusem jest narażenie tego ekranu na czynniki zewnętrzne. W końcu nic go nie będzie chroniło przed ewentualnymi uszkodzeniami. Oczywiście nie wiadomo, czy jest to typowy patent do schowania w szufladzie, czy też Oppo rzeczywiście pracuje nad takim smartfonem.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.