Huawei i ZTE przegrywaja w brytyjskim sądzie

Porażka ZTE i Huaweia przed Brytyjskim sądem – sprawa dotyczyła jeszcze LTE

2 minuty czytania
Komentarze

Dnia 26 sierpnia 2020 roku Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa jednogłośnie oddalił apelacje chińskich gigantów technologicznych Huawei i ZTE. Apelacje dotyczyły sporów patentowych z Unwired Planet International i Conversant Wireless w sprawie technologii mobilnej transmisji danych. Spór dotyczył jeszcze technologii LTE i ciągnął się długimi latami. Trudno więc znaleźć powiązanie pomiędzy nim a obecną sytuacją obydwu firm na terenie Wielkiej Brytanii.

Huawei i ZTE przegrywają w brytyjskim sądzie

Huawei i ZTE przegrywają w brytyjskim sądzie

Warto tu nieco nakreślić wygląd sprawy. Otóż firma Unwired złożyła pozew o naruszenie praw patentowych przeciwko Huawei za 5 patentów brytyjskich, które nabyła od Ericssona. Są to patenty niezbędne w telekomunikacji komórkowej. Wcześniej sąd angielski uznał dwa z tych patentów za ważne i istotne. To znaczy, że bez nich świadczenie usług byłoby niemożliwe. Jednak teraz w kolejnym procesie ustalono, że warunki licencji firmy Unwired były ważne i wykonalne. To oznacza, że nie utrudniała ona chińskim gigantom wykupienia licencji, a warunki do jej spełnienia nie były niesprawiedliwe. 

Zobacz też: Call of Duty: Black Ops Cold War – wszystko, co musisz wiedzieć o grze

Drugie odwołanie zostało wniesione do sądu przez Conversant przeciwko Huawei i ZTE. Obydwaj chińscy sprzedawcy rzekomo naruszyli cztery z brytyjskich patentów. Zostały one nabyte od firmy Nokia i były związane ze standardami LTE stosowanymi w smartfonach 4G do pobierania i wysyłania danych. W związku z tym Huawei i ZTE twierdzą, że sądy brytyjskie nie są właściwe do rozstrzygania o ważności zagranicznych patentów. Sędzia procesowy orzekł jednak przeciwko obu firmom, stwierdzając, że sąd jest właściwy na podstawie międzynarodowych ram patentowych uzgodnionych przez branżę telefonii komórkowej. Tym samym oba odwołania zostały jednogłośnie odrzucone na początku tego tygodnia przez lokalny Sąd Najwyższy. 

Źródło: Gizmochina

Motyw