ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
GMK NucBox

GMK NucBox – najmniejszy PC na świecie ma konkurencję

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Chuwi LarkBox to najmniejszy komputer klasy PC na świecie. W niewielkiej kostce znajduje się dość mocy obliczeniowej, aby zapewnić żwawe działanie systemu operacyjnego. Pomysł ten na tyle się spodobał jego użytkownikom, że cieszy się on naprawdę sporym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że znalazł się producent, który także chce uszczknąć trochę z tego tortu. Mowa tu o GMK i jego NucBox. Czyżby więc zaczęła się nowa moda miniaturowe komputery mniejsze nawet od myszki? Przyznam, że nie miałbym nic przeciwko temu.

GMK NucBox

GMK NucBox

Jest to mini PC o wymiarach zbliżonych do LarkBoxa. Jednak przypomina go także pod względem specyfikacji. Jego sercem jest Intel Celeron J1425, czyli jednostka nieco mocniejsza, niż J4115 w poprzedniku. Obydwa te procesory są wyposażone w ten sam układ graficzny, czyli UHD 600. Nowszy komputer lepiej wypada także w kwestii pamięci operacyjnej. Oferuje on 8 GB RAM DDR4 w dwóch kościach pamięci. Producent nie pochwalił się jednak ich taktowaniem. GMK NucBox oferuje warianty 128/256/512 GB pamięci SSD. Oczywiście jest to komputer, którego w niemal żaden rozsądny sposób nie da się już rozbudować. Dlatego wszelkie formy łączności bezprzewodowej, jakie oferuje są tu kluczowe. Oczywiście istnieje możliwość rozszerzenia funkcjonalności dzięki urządzeniom USB, to jednak zabiera tak nieliczne porty i dodatkowo zwiększa gabaryt całego urządzenia.

Zobacz też: Środowa aktualizacja oferty Netflixa – na liście nowości m.in. „Ratchet i Clank”

Na szczęście producent pomyślał i o tym. Komputer obsługuje dwuzakresowe Wi-Fi zapewniające prędkość do 867 MBps. Za przesył obrazu odpowiada gniazdo HDMI v1.4 zdolne do przesłania obrazu w 4K. Podłączanie peryferiów będzie możliwe dzięki dwóm portom USB 3.0. Na szczęście może do tego posłużyć także połączenie bezprzewodowe przez Bluetooth, więc mnie musimy ich tracić na mysz i klawiaturę. Za przesył dźwięku odpowiada gniazdo Jack 3.5 mm. Wbudowaną pamięć można rozszerzyć dzięki slotowi na kartę microSD. Za zasilanie urządzenia odpowiada port USB-C. Na komputerze będzie preinstalowany system Windows 10. Chuwi LarkBox ma naprawdę mocnego rywala. Zwłaszcza, że produkt GMK ma być także tańszy.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy