Konsola PlayStation 2 świętowała swoje 20. urodziny 4 marca. Mówimy tu więc o staruszku w branży gier, chociaż przyznam, że trudno mi przyjąć do wiadomości fakt, że jest to konsola retro. Zwłaszcza że stoi za nią olbrzymia biblioteka wręcz genialnych tytułów. Warto podkreślić, że najbardziej kultowe części z serii GTA, takie jak na przykład San Andreas, miały swoją premierę właśnie na PlayStation 2. Mimo tylu lat od premiery sprzęt wciąż skrywa pewne tajemnice. A przynajmniej skrywał.

PlayStation 2 złamane

Dotychczas każdy, kto chciał zagrać w gry homebrew, czy kopie zapasowe posiadanych tytułów musiał w jakiś sposób zmodyfikować swoją konsolę. Zwykle odbywało się to za pośrednictwem tak zwanego ModChipa. Mówiąc krótko, jest to układ scalony, który pozwala ominąć zabezpieczenia w konsoli. Wymaga on jednak ingerencji w urządzenie poprzez przylutowanie do niego poszczególnych ścieżek. To oznacza konieczność rozebrania sprzętu, posiadania samego ModChipa, jak i lutownicy, oraz podstawowych umiejętności z jej obsługi, a i tak istnieje pewne ryzyko uszkodzenia sprzętu. Warto tu dodać, że metoda ze zmodyfikowaną kartą pamięci, która również pozwala obejść się bez ingerencji, nie działa w nowszych wersjach konsoli. Często jest to jednak krok niezbędny, ponieważ po kilkunastu latach płyty z grami mogą zacząć sprawiać pewne problemy. Warto więc dysponować ich kopiami zapasowymi. 

Zobacz też: Xbox Series S – czy nośnik płyt jest potrzebny w konsoli?

Na szczęście modyfikowanie sprzętu PlayStation 2 może odejść do przeszłości. Wszystko to dzięki luce znalezionej przez badacza bezpieczeństwa. Firma CTurt stworzyła oprogramowanie o nazwie FreeDVDBoot, które wykorzystuje odtwarzacz DVD PS2 jako punkt wejściowy do ominięcia kontroli dysków na poziomie oprogramowania. Nie jest wymagana żadna modyfikacja sprzętu. System PlayStation 2 nie będzie bez uwierzytelnienia regionalnego ładował nagranych płyt z grami. Jednak wciąż będzie odczytywał nagrane płyty DVD. CTurt uznał to za potencjalny wektor ataku i zaczął badać, jak napęd optyczny PS2 odtwarza płyty DVD. W końcu odkrył, że sprzęt zaczyna ładować płyty DVD, odczytując plik IFO płyty i zapisując dane w pamięci podręcznej RAM. CTurt stworzył plik IFO, który generuje duże przepełnienie odczytu. Zasadniczo, ładuje on do pamięci podręcznej systemu plik ELF. Twórca przy okazji zwraca uwagę, że ta podatność może być dostępna także na wszystkich innych konsolach Sony. Od PlayStation pierwszej generacji, aż po nadchodzące PlayStation 5. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.