Play sprzeda stacje bazowe, a przynajmniej do takich informacji dotarli redaktorzy Bloomberg. Nie jest to jednak zwykła sprzedaż, ale coś, co pozwoli firmie na to, by przeznaczyć środki na rozwój technologii 5G. Teoretycznie, bo powodów do sprzedaży może być kilka, choć najbardziej prawdopodobnym jest ten, że spółka szuka pieniędzy na aukcje 5G. Te zostały ostatnio zawieszone, ale przecież niedługo muszą się pojawić, a zakup wiąże się ze sporymi wydatkami.

Play sprzeda stacje bazowe

Play sprzeda stacje bazowe
Fot. Play

Spółka Play jest obecnie w posiadaniu około 8 tysięcy stacji BTS-ów, co może się przekładać nawet na około 800 milionów euro. To niemałe pieniądze, ale wątpliwe jest to, by sprzedaż stacji bazowych, miała dotyczyć wszystkich z nich. I nie będzie to też klasyczna sprzedaż, bo miałoby to działać na trochę innej zasadzie. Play stworzyłby osobną spółkę, gdzie przeniesiono by infrastrukturę sieciową, a następnie sprzedano by część udziałów w niej zewnętrznych podmiotom. Dałoby to także możliwość, by część stacji bazowych udostępniać na zasadzie outsourcingu.

Takie ruchy były już podejmowane przez inne polskie spółki i niewykluczone, że reszta operatorów także ma podobne plany. Grupa Cyfrowy Polsat zrobiła podobny krok ze spółką-córką i przeniosła część BTS-ów do Polkomtel Infrastruktura Sp. z o.o. Podobno w planach są także kolejne ruchy w tą stronę, ale tego Bloomberg nie był w stanie potwierdzić. Jeżeli dojdzie do tego, że Play sprzeda stacje bazowe w takiej formie, to zaoszczędzone pieniądze będzie mógł przeznaczyć na rozwój infrastruktury 5G. W to wchodzi także zakup aukcji na 5G.

Zobacz też: iPhone bez ładowarki?

Udostępnienie czy też sprzedaż BTS-ów nie oznacza, że Play nie będzie z nich dalej mógł korzystać. Wielu operatorów działa podobnie i udostępnia innym swoją infrastrukturę, by mieć z tego dodatkowe korzyści. Jeżeli doniesienia się potwierdzą, cały proces miałby zacząć się najwcześniej w 2021 roku.

Źródło: Bloomberg

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.