Czas na inteligentne opony – tak twierdzi Nokian Tyres. Pojawia się jednak pytanie, kiedy jednak inteligentne opony będą czymś powszechnym. Niektórzy zastanawiają się też, jaki potencjał kryje taki sprzęt.

Kiedy inteligentne opony będą na co dzień montowane w samochodach?

Specjalista Nokian Tyres twierdzi, że inteligentne opony będą powszechnie stosowane (przynajmniej w niektórych aspektach motoryzacji) już w ciągu najbliższych 5 lat. Wszystko przez postępującą automatyzację ruchu drogowego – autonomiczne pojazdy potrzebują specjalnych opon. Znajdują się na nich czujniki, które monitorują warunki jazdy.

kiedy będą inteligentne opony

Do dotychczasowych cech opon, takich jak przyczepność na oblodzonej nawierzchni, możemy wkrótce zaliczyć także technologię generującą dane w czasie rzeczywistym. Kiedy samochód nie ma kierowcy, który zadba o stosowanie odpowiednich opon, parametry bezpieczeństwa trzeba mierzyć inaczej – mówi Mika Penttilä, dyrektor ds. technologii cyfrowych Nokian Tyres. Założenie jest takie, że komputer pokładowy samochodu odbierze dane z opon i połączy je z informacjami o pogodzie. Następnie odpowiednio dostosuje sposób prowadzenia pojazdu do uzyskanych informacji. Czujniki opon pozwalają także, aby monitorować zużycie opon, ciśnienie powietrza w nich oraz temperaturę wewnątrz opon. Wzrost temperatury w oponie może oznaczać jej uszkodzenie, więc wykrycie takiego zjawiska może zapobiec niebezpieczeństwu na drodze. Nokian Tyres zwraca uwagę na fakt, że nawet pomijając autonomiczność auta, opony są jedynym łącznikiem samochodu z drogą.

Czytaj także: Ford ma dosyć zanieczyszczania środowiska – koncern składa śmiałą deklarację

Pojawiają się też wizje tego, jak może wyglądać motoryzacja w przyszłości. Inteligentne opony zbierające ważne dane mogą powiadomić kierowcę, jak długo mogą być bezpiecznie użytkowane. Możliwe nawet, że czujniki na oponach, wykrywając ich zużycie, powiadomią odpowiedni sklep, aby ten przygotował dla nas nowy komplet. Najpierw jednak inteligentne opony muszą stać się powszechnym zjawiskiem na naszych drogach. Na początku będą regularnie stosowane w samochodach elektrycznych i właśnie to stanie się w ciągu 5 lat.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.