Szkodliwość niebieskiego światła dla oczu i samego procesu zasypiania to złożony temat. Są badania, które ją potwierdzają, jak i takie, które jej przeczą. Wiele osób wychodzi w takich przypadkach z założenia, że lepiej dmuchać na zimne. Dlatego też producenci produktów emitujących światło, takich jak smartfony, telewizory i monitory komputerowe, a nawet wewnętrzne żarówki szukają sposobów na zmniejszenie emisji niebieskiego światła, na które narażone są oczy użytkownika. Podobny produkt zaprezentowało właśnie Xiaomi.

Lampka nocna Xiaomi przyjazna dla oczu

Lampka nocna Xiaomi

Xiaomi dostarczyło rozwiązanie w tym zakresie dla systemu oświetlenia wewnętrznego. A prościej mówiąc, lampkę nocną, która nie wytwarza niebieskiego światła. Produkt jest wprowadzany na rynek za pomocą platformy Youpin. Według producenta jest to pierwsza na świecie lampka nocna o zerowym natężeniu światła niebieskiego. Chociaż po chwili poszukiwań znalazłem produkty, których producenci chwalili się taką cechą i to znacznie wcześniej. Trudno mi jednak określić czy to Xiaomi nieco podkolorowało, czy też pozostali podali błędne specyfikacje. Pozostawmy więc tę sprawę otwartą i wróćmy do lampki Xiaomi. Wciąż nie jest ona dostępna w sprzedaży, ale trafi na rynek w cenie 329 juanów, czyli około 200 PLN.

Zobacz też: Premiera MIUI 12 Global – Xiaomi przygotowało zagadkę

Źródłem światła w tym przypadku są diody świecące, czyli popularne LED-y. Została ona opracowana przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk Uniwersytetu w Nanchang. Według opisu producenta lampa wykorzystuje wysokowydajną żółtą diodę świecącą jako rdzeń oraz czerwony LED w celu uzyskania bezfosforowego, niskotemperaturowego źródła czystego światła. Sposób ten różni się od metody filtrowania światła niebieskiego stosowanej przez podobne produkty na rynku. Zamiast tego, lampa Xiaomi zwyczajnie go nie emituje. Warto także dodać, że współpracuje ona z asystentem Xiaomi i może być elementem inteligentnego domu skupionego wokół XiaoAI.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.