Netflix logo

Netflix przeznaczy 2,5 miliona złotych dla polskich filmowców

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Netflix przeznaczy 2,5 miliona złotych dla polskich filmowców oraz freelancerów związanych z branżą. Powstanie bowiem fundusz pomocowy, który ma na celu wspomóc tych, którzy przez epidemię koronawirusa pozbawieni zostali pracy. Platforma VOD podobne fundusze pomocowe ma zamiar utworzyć także w innych krajach, co tylko pokazuje, że o swoich trzeba dbać.

Netflix przeznaczy 2,5 miliona złotych na pomoc

Netflix przeznaczy 2,5 miliona złotych na pomoc
Fot. Netflix

Sam fundusz pomocowy został utworzony w Polsce przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych (KIPA). Na start, Netflix przeznaczył 2,5 miliona złotych, które tenże fundusz mają zasilić. To efekt globalnej pomocy dla osób, które ucierpiały przez sytuację związaną z koronawirusem, a pracują w branży filmowej. Netflix w USA stworzył fundusz o wartości 150 milionów dolarów. Jego część ma być rozdysponowana pomiędzy poszczególne kraje oraz reprezentujące je tam jednostki. W Polsce będzie to właśnie KIPA. Tak o współpracy mówi Anna Nagler (Director, Local Language Originals, CEE w Netflix)

Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze  bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym – zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys.

Zobacz też: Cena Sony Xperia 10 II – jest dobrze, ale…

Sam fundusz nazywał się będzie „Producenci pomagają ekipom”, a docelowo pieniądze z niego mogą trafić do około 1000 osób. Na stronie KIPA możemy przeczytać, że „Pomoc zostanie skierowana do członków wszystkich pionów filmowych – filmowców pracujących przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach, dźwięku, a także do operatorów zdjęć, asystentów kamer, focus pullerów i wielu innych reprezentujących zawody tzw. below the line (BTL).”.

Źródło: Wirtualne Media / KIPA

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy