Zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza Polskiej Akademii Nauk opracował urządzenia do respiratorów. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz wyprodukował już 100 aparatów zgodnych z założeniami uczonych. Na czym polega specyfika tych urządzeń?

Urządzenia optymalizujące pracę respiratorów pozwolą uratować więcej pacjentów

Wynalazek polskich naukowców może istotnie zwiększyć liczbę pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w szpitalach respiratorów. Jak wiadomo, urządzenia tego typu są drogie i zazwyczaj z jednego aparatu może korzystać jedna osoba w danej chwili. Podczas trwającej epidemii oznacza to poważny problem – za granicą znane są przypadki, gdy respiratorów zwyczajnie brakowało.

urządzenia do respiratorów

Badacze stworzyli specjalne urządzenie o nazwie Ventil, które optymalizuje pracę respiratora. Dzięki temu z jednego respiratora może korzystać jednocześnie dwóch pacjentów. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Już dzisiaj pierwsze aparaty trafią do ośrodków medycznych na testy kliniczne. Chodzi o kilkanaście egzemplarzy urządzenia. Pozostałe aparaty trafią natomiast do kolejnych placówek po Świętach Wielkanocnych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego już złożyło zamówienie na kolejne 100 urządzeń. Kiedy aparaty Ventil trafią na rynek poza badaniami klinicznymi? Będzie to możliwe po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to na początku maja.

Czytaj także: Bezpłatna infolinia dla seniorów – może w końcu zostaną w domach…

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, uważa, że działania podejmowane przez naukowców w walce z wirusem SARS-Cov-2 to tarcza naukowa, która wspiera ludzi w zwalczaniu skutków epidemii.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.