Big Navi, czyli nowe flagowe GPU od AMD, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier. Nic dziwnego, że wszystkie plotki na temat tego high-endowego GPU wywołują duże zainteresowanie. Być może teraz poznaliśmy specyfikację tego układu. Tak przynajmniej twierdzi jeden z użytkowników Twittera – CyberPunkCat. Powołuje się on na swoje źródła w SK Hynix. Czy dowiadujem się czegoś nowego na temat Big Navi?

Jeśli specyfikacja okaże się prawdziwa, to Big Navi okaże się wielkim sukcesem

big navi amd

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że AMD obiecuje naprawdę mocne karty graficzne. W dokumencie podanym przez CyberPunkCata widnieje informacja, że układ wyposażony będzie w 5120 procesorów strumieniowych upchniętych w 80 jednostkach obliczeniowych (CU). Towarzyszą im 320 jednostki TMU i 96 ROP. Co jednak najważniejsze, z dokumentu wynika, że Big Navi posiadać będzie 12 MB pamięci cache. Jest to dwa razy więcej niż we flagowych modelach NVIDII – Tesla V100 i Titan RTX. Rzekoma karta miałaby także zostać wyposażona w 24 GB szybkiej pamięci VRAM HBM2e na magistrali 4096-bitowej. Przełożyło się to na przepustowość rzędu 2048 GB/s. Element ten wzbudza trochę wątpliwości, bowiem należy do dość drogich komponentów. Jeśli więc AMD postanowi wykorzystać tę technologię w nowym GPU, to należy się przygotować na jej wysoką cenę. Jednakże gdyby powyższa specyfikacja okazała się prawdziwa, to mielibyśmy do czynienia z kartą mogącą konkurować z nadchodzącą generacją Ampere od NVIDII.

Zobacz też: 16 GB RAM w smartfonach dzięki Samsungowi stanie się standardem

Skąd jednak wiadomo, że dokument ten faktycznie pokazuje specyfikację Big Navi od AMD? W całym przecieku nie widać nigdzie oficjalnej nazwy, a jedynie kodowy kryptonim D32310/15. Należy jednak pamiętać, że stosunkowo niedawno GPU AMD o podobnej nazwie kodowej przeszło certyfikację RRA. Oczywiście nie jest to potwierdzenie, że jest to właśnie specyfikacja nowego high-endowego GPU od AMD. Jeśli jednak okaże się prawdziwa, to „Czerwoni” mogą zaproponować w końcu kartę graficzną, która będzie w stanie konkurować z najmocniejszymi propozycjami konkurencji. Pozostaje cierpliwie czekać i mieć nadzieję, że w najbliższych tygodniach AMD zdecyduje się przekazać oficjalne informacje na temat nowego układu.

Źródło: Wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.