Kiedy pod koniec 2018 roku składałem swój komputer, cieszyłem się, że minie jeszcze wiele lat, zanim smartfony go dogonią pod względem rozmiaru pamięci operacyjnej. No cóż, byłem bardzo naiwny. Wiem jednak kogo winić za ten stan rzeczy. Oczywiście Samsunga. To w końcu on jest największym producentem układów pamięci do urządzeń mobilnych. I to jego konstrukcje dość szybko stają się powszechne w ofercie niemal wszystkich producentów. 

16 GB RAM od Samsunga

16 GB RAM od Samsunga

Samsung ogłosił, że rozpoczął masową produkcję 16 GB chipów LPDDR5 DRAM dla urządzeń mobilnych. Południowokoreański gigant jest pierwszym producentem na świecie, który produkuje takie układy DRAM. Nie jest to żadne zaskoczenie, w końcu trafiły one na przykład do Samsunga Galaxy S20 Ultra. Chodzi tu jednak o zmianę statusu produkcji z seryjnej na masową. Oznacza to, że producent będzie wytwarzał olbrzymie ilości takich układów. Dzięki temu zacznie dostarczać te chipy do innych marek, które będą ich używać w wysokiej klasy smartfonach i tabletach. 

Zobacz też: Sztuczna Inteligencja stworzyła antybiotyk niemal doskonały

Producent twierdzi, że układy RAM o takim rozmiarze pamięci są niezbędne w dostarczaniu bogatych graficznie gier i inteligentnej fotografii. Chipy te są produkowane w procesie 10 nm od Samsunga. Składają się z ośmiu układów 12 Gb i czterech 8 Gb. Transmisja danych jest realizowana z prędkością do 5,5 Gbps, czyli około 1,3 razy większą niż w przypadku układów LPDDRX. Pobór mocy jest nawet o 20% mniejszy w porównaniu z 8 GB układami LPDDR4X. Południowokoreański gigant elektroniczny produkuje swoje najnowsze chipy DRAMP w zakładzie w Pyeongtaek w swojej ojczyźnie. Producent zauważa przy tym, że jest to dwa razy więcej, niż ma przeciętny komputer klasy PC. I jest to prawda. Nawet w przypadku tańszych konfiguracji do gier wciąż polecaną pojemnością jest 8 GB pamięci operacyjnej. Spójrzmy też na sprawę z drugiej strony: jeszcze kilka lat temu 16 GB pamięci na piki było wartością normalną w średniej półce smartfonów. Ciekawe więc co nas czeka za rok? 24? A może od razu 32 GB RAM?

Źródło: Sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.