Dobrze jest być sceptycznym wobec artykułów w Wikipedii z wielu powodów. Pomijając działalność zwykłych trolli, poważnym problemem jest także możliwość uzyskania nieaktualnych informacji. W końcu wielu redaktorów nie stara się edytować swoich wpisów na bieżąco. Co prawda istnieją boty, które mogą edytować Wikipedię. Jednak zazwyczaj ograniczają się one do aktualizacji szablonów lub do walki z wandalizmem.

Sztuczna Inteligencja zadba o aktualność Wikipedii

Sztuczna Inteligencja zadba o aktualność Wikipedii

MIT może mieć bardziej użyteczne rozwiązanie. Jego badacze opracowali system AI, który automatycznie przepisuje nieaktualne zdania w artykułach Wikipedii, zachowując jednocześnie ludzki ton. Zmiany te nie powinny więc się zbytnio wyróżniać. System sztucznej inteligencji jest szkolony w zakresie rozpoznawania różnic między zdaniem w artykule z Wikipedii a zdaniem z aktualnymi faktami. Jeśli zauważy jakieś sprzeczności między tymi dwoma zdaniami, to określa, które słowa trzeba usunąć i które bezwzględnie musi zachować. Następnie edytuje zdanie, tak aby brzmiało ono sensownie.

Zobacz też: Galaxy S20 będzie bezkonkurencyjny. Rywale Samsunga nie mają szans

System może być również wykorzystywany do uzupełniania zbiorów danych, tym samym potencjalnie zmniejszając stronniczość i poprawiając dokładność. W tej chwili technologia nie jest jeszcze gotowa. Ludzie oceniający dokładność AI dali jej średnią ocenę 4 na 5 w przypadku aktualizacji faktów i 3,85 na 5 w przypadku gramatyki. Radzi sobie lepiej niż inne systemy do generowania tekstu, ale to nadal sugeruje, że można zauważyć różnicę. Jeśli jednak badacze będą w stanie dopracować sztuczną inteligencję, to może ona być użyteczna przy dokonywaniu drobnych edycji w Wikipedii. W przyszłości ten mechanizm może znaleźć także masę innych zastosowań. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.