Dwa lata temu Turcja zakazała korzystania z Wikipedii po tym, jak strona odmówiła usunięcia treści wiążących kraj z grupami terrorystycznymi. Decyzja ta została dziś uchylona przez sąd najwyższy, który uznał ją za naruszenie wolności słowa i nakazał odblokowanie strony. Nie wiadomo kiedy konkretnie Wikipedia powróci do Turcji. Jednak jest prawdopodobne, że obywatele Turcji wkrótce będą mogli uzyskać dostęp do encyklopedii napędzanej przez społeczność.

Wikipedia wraca do Turcji

Wikipedia wraca do Turcji

Turcja cenzurowała Wikipedię w kwietniu 2017 roku, wykorzystując prawo, które pozwala jej zakazać każdej strony internetowej, która jest uważana za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wikimedia, spółka-matka strony internetowej, szybko podjęła działania, ale straciła nacisk na odwrócenie decyzji sądu. Strona internetowa stworzona przez społeczność pozostaje od tego czasu niedostępna dla obywateli tego kraju. Orzeczenie zostało ostatecznie uchylone przez turecki Trybunał Konstytucyjny, który jest najwyższym sądem w tym państwie. Jego decyzja jest wygraną zarówno dla obywateli Turcji, jak i dla samej Wikipedii.

Zobacz też: Huawei P40 Pro dostanie pięć aparatów

Strona zajęła zdecydowane stanowisko przeciwko cenzurze, odrzucając wniosek Turcji o usunięcie treści, które rząd uznał za budzące sprzeciw. Mogło to potrwać kilka lat, ale organizacja wyszła zwycięsko, trzymając się swoich ideałów. To jednak nie koniec walki Wikipedii o wolność słowa. Jak już wcześniej pisałem, Wikimedia właśnie rozpoczyna walkę z ograniczeniami ze strony władz Indyjskich. Pozostaje mieć nadzieję, że i tym razem fundacja postawi na swoim, zapewniając milionom obywateli tego państwa dostęp do wolnej encyklopedii. Jak widać, ma ona sporą siłę przebicia, możemy więc liczyć na jej sukces.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.