Wikipedia wraca do Turcji

Wikipedia wygrała batalię z Turcją o wolność słowa

Newsy

Dwa lata temu Turcja zakazała korzystania z Wikipedii po tym, jak strona odmówiła usunięcia treści wiążących kraj z grupami terrorystycznymi. Decyzja ta została dziś uchylona przez sąd najwyższy, który uznał ją za naruszenie wolności słowa i nakazał odblokowanie strony. Nie wiadomo kiedy konkretnie Wikipedia powróci do Turcji. Jednak jest prawdopodobne, że obywatele Turcji wkrótce będą mogli uzyskać dostęp do encyklopedii napędzanej przez społeczność.

Wikipedia wraca do Turcji

Wikipedia wraca do Turcji

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Turcja cenzurowała Wikipedię w kwietniu 2017 roku, wykorzystując prawo, które pozwala jej zakazać każdej strony internetowej, która jest uważana za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wikimedia, spółka-matka strony internetowej, szybko podjęła działania, ale straciła nacisk na odwrócenie decyzji sądu. Strona internetowa stworzona przez społeczność pozostaje od tego czasu niedostępna dla obywateli tego kraju. Orzeczenie zostało ostatecznie uchylone przez turecki Trybunał Konstytucyjny, który jest najwyższym sądem w tym państwie. Jego decyzja jest wygraną zarówno dla obywateli Turcji, jak i dla samej Wikipedii.

Zobacz też: Huawei P40 Pro dostanie pięć aparatów

Strona zajęła zdecydowane stanowisko przeciwko cenzurze, odrzucając wniosek Turcji o usunięcie treści, które rząd uznał za budzące sprzeciw. Mogło to potrwać kilka lat, ale organizacja wyszła zwycięsko, trzymając się swoich ideałów. To jednak nie koniec walki Wikipedii o wolność słowa. Jak już wcześniej pisałem, Wikimedia właśnie rozpoczyna walkę z ograniczeniami ze strony władz Indyjskich. Pozostaje mieć nadzieję, że i tym razem fundacja postawi na swoim, zapewniając milionom obywateli tego państwa dostęp do wolnej encyklopedii. Jak widać, ma ona sporą siłę przebicia, możemy więc liczyć na jej sukces.

Źródło: Engadget


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x