Jest wiele płyt głównych AMD z obsługą protokołu Thunderbolt 3. Jednak do tej pory żadna z nich nie uzyskała certyfikatu Intela. Aż do wczoraj. To właśnie poprzedni dzień przejdzie do historii firmy ASRock. Wczoraj bowiem ten producent zaprezentował pierwszą na świecie płytę główną pod procesory AMD z certyfikatem Intela Thunderbolt AMD. Elrment o któym mowa to płyta X570 Phantom Gaming ITX/TB3.

Płyta główna pod AMD z oficjalnym wsparciem Thunderbolt 3

AMD thunderbolt 3

Jest to konstrukcja miniITX, więc to przy okazji dobra wiadomość także dla fanów miniaturowych PC-tów, do których sam należę. Jak łątwo się domyśleć jest ona oparta na najnowszym chipsecie X570 firmy AMD. Oczywiście już wcześniej pojawiały się tego typu konstrukcje. Nie miały one jednak certyfikatu Intela. To oznacza, że istniało ryzyko, że nie każdy sprzęt będzie z nimi kompatybilny.

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki Netflixa – sprawdź, co nowego

W przeszłości Intel nie pozwalałproducentom płyt głównych na stosowanie swoich własnych kontrolerów Thunderbolt 3. Jednak w celu przyspieszenia procesu wdrażania Intel zniósł tę praktykę w 2019 roku. Następnie przekazał specyfikację Thunderbolt 3 do USB Implementers Forum (USB-IF). Na szczęście decyzja z zeszłego roku całkowicie zmieniła tę sytuację. Wcześniej Thunderbolt był zastrzeżoną technologią Intela i choć działa przez port USB typu C, to ma znacznie większe możliwości. Między innymi może obsługiwać zasilanie, DisplayPort i PCIe. Dzięki temu Thunderbolt 3 może zapewnić przepustowość do 40 Gb/s, czyli dwa razy większą niż USB 3.2 i cztery razy większą niż USB 3.1. Warto nadmienić, że najnowszy standard USB 4 korzysta z protokołu Thunderbolt 3. Jednak największym atutem tego protokołu jest możliwość łączenia łańcuchowego. To pozwwala na znaczne ograniczenie kabli i zajęcie mniejszej ilości portów komputera. Mam nadzieję, że technologia ta stanie się standardem w płytach głównych pod AMD.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.