Orange, Ericsson oraz Instytut łączności podpisały porozumienie o powstaniu nowej stacji bazowej. Ma ona pomóc sprawdzić działanie dronów w sieci 5G. Stacja będzie umiejscowiona w Warszawie i będzie stanowiła część testowej sieci 5G, którą stworzyło Orange wraz z firmą Ericsson.

W jakim celu firmy chcą sprawdzić działanie dronów w sieci 5G?

działanie dronów w sieci 5g

Nowa stacja bazowa ma pozwolić na opracowanie metod komunikacji z dronami oraz odkrycie ich zastosowania przy wykorzystaniu sieci 5G. To będzie dziesiąta stacja 5G w Warszawie należąca do Orange. Ma pozwolić na osiągnięcie prędkości powyżej 1 Gb/s. Stacja bazowa zostanie uruchomiona na obiekcie należącym do Instytutu Łączności. Będzie korzystała z częstotliwości testowych udostępnionych przez UKE.

Jak powstawanie nowej stacji bazowej komentują przedstawiciele firm i Instytutu Łączności?

Orange Polska intensywnie przygotowuje się do wdrożenia sieci 5G. Prowadzimy największe w Polsce testy pod względem zasięgu i liczby stacji bazowych. Teraz dokładamy do tego kolejny element – testy zastosowań biznesowych – powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska.

działanie dronów w sieci 5g

To dla nas wyróżnienie, że wiodące na rynku rozwiązania 5G firmy Ericsson zostaną wdrożone w Instytucie Łączności. Możliwości sieci 5G rozszerzonego mobilnego szerokopasmowego dostępu do internetu zostaną teraz wykorzystane do aplikacji komunikacji krytycznej posługujących się dronami – powiedział Piotr Jasiniewski, Ericsson Polska.

Czytaj także: Plus buduje sieć 5G. Wkrótce 7 polskich miast ma mieć do niej dostęp

Instytut Łączności-PIB posiada status Digital Innovation Hub – 5G (DIH-5G). Współpraca z Ericsson i Orange Polska w obszarze sieci 5G jest dla Instytutu ogromnie ważna gdyż umożliwia praktyczną weryfikację i dalszy rozwój posiadanych kompetencji. Posiadanie dostępu do tak nowoczesnej instalacji stwarza możliwość realizacji wielu testów i badań najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, nowych usług planowanych w sieciach 5G oraz metod pomiarowych PEM – powiedział dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego.

Źródło: komunikat Ericsson Sp. z o.o.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.