Biuro prasowe przedsiębiorstwa Polkomtel wydało dzisiaj komunikat. Wynika z niego, że operator sieci Plus buduje sieć 5G w Polsce. Prace właśnie się rozpoczęły. W I kwartale 2020 roku mieszkańcy co najmniej 7 miast w kraju mają otrzymać możliwość korzystania z nowej technologii.

Dlaczego Plus buduje sieć 5G?

plus buduje sieć 5g

Operator sieci Plus uważa, że sieć 5G jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów oraz na zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Przewiduje także, że cyfrowy świat będzie potrzebował jeszcze szybszego i bardziej stabilnego transferu danych. W 2019 Plus przeprowadził testy, które były częścią przygotowań do budowy sieci 5G. Zakończyły się one w grudniu.

Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, pozwalające przy użyciu technologii MIMO 4×4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s. – czytamy w komunikacie wydanym przez Polkomtel.

Kluczowym elementem budowanej sieci 5G ma być wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex). Ma ona pozwolić na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Jak budowę sieci 5G komentuje zarząd operatora sieci Plus?

plus buduje sieć 5g

Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Czytaj także: Samsung sprzedał najwięcej smartfonów 5G na świecie

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G – mówi z kolei Justyna Kulka, członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Źródło: Plus

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.