ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Lego komputery kwantowe

Klocki Lego lekarstwem na niektóre problemy komputerów kwantowych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Głównym problemem w rozwoju komputerów kwantowych jest znalezienie przystępnych cenowo sposobów na produkcję izolatorów termicznych. Okazuje się jednak, że może istnieć niezwykły kandydat do obniżenia tych kosztów: klocki Lego. Odkryli to naukowcy z Uniwersytetu w Lancasterze, którzy postanowili spróbować dowiedzieć się, jak zimny może być zestaw Lego. Ustalenia te zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports. W tym celu wykorzystali jedną figurkę Lego nazwaną Krionautem, a także stos czterech zwykłych klocków 2×4.

Klocki Lego rozwiązaniem problemów komputerów kwantowych

Lego komputery kwantowe

Były one chłodzone przy użyciu lodówki z rozcieńczalnikiem na Uniwersytecie w Lancaster, który obecnie jest rekordzistą pod względem możliwości wytwarzania najniższej temperatury na świecie. Jak bardzo jest zimno? Lodówka jest w stanie osiągnąć temperaturę zaledwie 1,6 Kelwina. Oznacza to, że mówimy tu o -271,55 stopniach Celsjusza. Jest to temperatura niższa nawet od tej panującej w przestrzeni kosmicznej. Badacze stwierdzili, że plastik ABS użyty do produkcji klocków Lego jest bardzo dobrym izolatorem.

Zobacz też: Akumulatory litowo-metalowe już niemal gotowe do wejścia na rynek

Nasze wyniki są znaczące, ponieważ stwierdziliśmy, że układ zacisków pomiędzy klockami Lego powoduje, że struktury z nich zbudowane zachowują się jak wyjątkowo dobry izolator termiczny w temperaturach kriogenicznych. Jest to bardzo pożądane w przypadku materiałów konstrukcyjnych używanych do projektowania przyszłych urządzeń naukowych, takich jak chłodziarki do rozcieńczania.

— powiedział kierownik zespołu, dr Dmitry Zmeev.

Lodówki rozcieńczające są obecnie dość drogie w budowie. Mimo to mają krytyczne znaczenie dla różnych osiągnięć w fizyce, w tym dla postępu w obliczeniach kwantowych. Klocki Lego pozwolą więc obniżyć koszty budowy lodówki rozcieńczającej i może ona stać się bardziej dostępnym narzędziem dla naukowców do wykorzystania w rozwoju komputerów kwantowych.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy