Obliczenia kwantowe nadal są dziedziną wysoce eksperymentalną. Jednak IBM uważa, że dalsze postępy mogą ostatecznie doprowadzić do takich rzeczy jak ulepszone modele finansowe w celu dokonania mądrzejszych inwestycji. A także odkrycia nowych leków i usprawnień w optymalizacji łańcuchów dostaw. IBM w środę ogłosiło, że wkrótce udostępni 53-qubitowy komputer kwantowy do szerokiego użytku. Kiedy wejdzie do sieci w przyszłym miesiącu, będzie to największy pojedynczy uniwersalny system kwantowy dostępny poza eksperymentalnymi środowiskami laboratoryjnymi.

Komputer kwantowy IBM

Komputer kwantowy IBM

Maszyna złożona 53 kubitów będzie jedną z 14 w nowym Centrum Obliczeń Kwantowych IBM w stanie Nowy Jork. Obiekt, jak powiedział IBM, zaspokoi rosnące potrzeby społeczności liczącej ponad 150 000 osób oraz blisko 80 instytutów akademickich, laboratoriów badawczych i klientów komercyjnych, w tym J.P. Morgan Chase, Mitsubishi Chemical i Mizuho Financial Group. Ponad 14 milionów eksperymentów zostało przeprowadzonych na kwantowych komputerach IBM w chmurze od momentu ich udostępnienia w 2016 roku. Ponadto na podstawie badań przeprowadzonych na maszynach opublikowano ponad 200 publikacji naukowych. IBM ogłosiło, że maszyna 53-qubit oferuje większą siatkę, dając użytkownikom możliwość prowadzenia jeszcze bardziej złożonych eksperymentów dotyczących splątania i łączności.

Zobacz też: Nanorurki węglowe zastąpią krzem? Prace już trwają

Oczywiście dość powszechne są twierdzenia, że tak naprawdę nie są to prawdziwe komputery kwantowe. Według wielu ludzi wykorzystują one jedynie niektóre z mechanizmów kwantowych. Niestety, trudno mi to zweryfikować. Moja wiedza na temat fizyki kwantowej kończy się na tym, że wiem, czym jest superpozycja i niszczenie stanu kwantowego poprzez obserwację. Myślę jednak, że kwestia nazywania tych komputerów kwantowymi bądź nie to najmniejszy problem w tym wypadku.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.