ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Problemy bateria mi 9t

Akumulatory litowo-metalowe już niemal gotowe do wejścia na rynek

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

SolidEnergy chce wyprzeć akumulatory litowo-jonowe z rynku. Firma zamierza to osiągnąć poprzez nadchodzącą komercjalizację własnej technologii akumulatorów litowo-metalowych, która oferuje dwukrotny wzrost gęstości energii. Oznacza to, że baterie o tym samym rozmiarze i masie będą oferowały dwukrotnie większą pojemność. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza dla samochodów elektrycznych, gdzie akumulator stanowi znaczną część masy. Jest to także olbrzymia szansa dla małej elektroniki jak smartwatche i słuchawki Bluetooth, gdzie rozmiar i waga akumulatora muszą być niskie.

Akumulatory litowo-metalowe

Akumulatory litowo-metalowe

Oczywiście ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że rewolucje w bateriach są jak koniec świata: każdego roku ogłasza się ich kilka i nigdy nie nadchodzą. Jednak rozwiązanie SolidEnergy stanowi jedno z bardziej obiecujących przedsięwzięć w ostatnich czasach. A to dzięki temu, że firma obiecuje już niedługo wprowadzić swój produkt na rynek.

Hu QiChao, założyciel SolidEnergy, powiedział na konferencji zorganizowanej przez MIT we wrześniu:

Następna rewolucja w segmencie akumulatorów powinna mieć miejsce wkrótce i będzie prowadzona przez baterię litowo-metalową.

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki Netflixa – co dodano, a co usunięto?

Teoretyczna wiedza na temat akumulatorów litowo-metalowych pochodzi z ostatnich dziesięcioleci. Technologia ta, choć obiecująca, do tej pory okazała się niezwykle odporna na każdą możliwą komercjalizację. Wszystko to ze względu na związane z nią problemy bezpieczeństwa wynikające z wysokiej reaktywności litu. Oznacza to, że ogniwa litowo-metalowe są niezwykle łatwopalne, mają tendencje do samozapłonu i są trudne do naładowania. SolidEnergy podjęło próbę wyeliminowania tych niedociągnięć poprzez zastosowanie ultracienkiej folii litowo-metalowej jako anody. Kolejnym ważnym składnikiem jest ich autorska receptura elektrolitu, który nie reaguje z litem. Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem jest proces montażu. Środki te pozwoliły firmie stworzyć i wprowadzić na rynek pierwsze na świecie opłacalne komercyjnie półstałe ogniwa litowo-metalowe. Pozwoliło ono na wyeliminowanie głównych wad tego typu akumulatorów przy zachowaniu ich zalet.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy