Jeden z senatorów USA chce, aby przechowywanie danych użytkowników lub kluczy szyfrujących w Chinach było nielegalne dla firm amerykańskich. Chce również zapobiec gromadzeniu przez chińskie firmy większej ilości informacji od amerykańskich użytkowników, niż jest to konieczne do świadczenia przez nie usług. Zaproponował te środki w ramach ogłoszonej dziś nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym i ochronie danych osobowych.

Firmy USA bez serwerów w Chinach

Firmy USA bez serwerów w Chinach

Zmiany mogą mieć wpływ na firmy takie jak Apple i TikTok. Zgodnie z chińskim prawem, Apple rozpoczął przechowywanie kont chińskich użytkowników iCloud w chińskim centrum danych w zeszłym roku. Apple mówi, że nadal kontroluje klucze szyfrujące. Jednak Hawley postrzega to jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wejście tej ustawy może spowodować poważne problemy dla firm technologicznych, które są prawnie zobowiązane do przechowywania danych w Chinach. Może to zmusić je do całkowitego opuszczenia Państwa Środka. I podobnie jak inni senatorowie obawia się, że właściciel TikTok ByteDance może być zmuszony do współpracy z wywiadem przez Chińską Partię Komunistyczną. Serwis zaprzeczył tym oskarżeniom.

Zobacz też: Wiemy, kiedy rozpoczną się beta testy Androida 10 na Galaxy S9 i Galaxy Note9

Hawley już wcześniej proponował, aby dane użytkownika były przenośne w sieciach społecznościowych. Chce także ograniczania funkcji sieci społecznościowych uznawanych za uzależniające. Zwrócił się do FKH o zbadanie, w jaki sposób portale te zarządzają treścią. Nalegał także na przeprowadzenie dochodzenia w sprawie ochrony prywatności dzieci przez firmę Amazon. Ustawa o bezpieczeństwie narodowym i ochronie danych osobowych nie jest pierwszą ustawą Hawleya skoncentrowaną na technologii.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.