Micron twierdzi, że ich najnowszy produkt jest najszybszym na świecie dyskiem SSD. Cechuje się on prędkościami zarówno zapisu, jak i odczytu do 9 GB/s, 2,5 mln IOP i opóźnieniem 8 μs mikrosekundy. Parametry te robią naprawdę wielkie wrażenie. Dodatkowo robi to bez wysiłku. Nie wymaga aktywnego chłodzenia, egzotycznych sterowników, oraz oferuje stosunkowo małe rozmiary.

Micron X100

dyrektor biznesowy firmy Micron Sumit Sadana powiedział:

Innowacyjny produkt firmy Micron X100 wnosi przełomowy potencjał technologii 3D XPoint do centrum danych, przyczyniając się do przełomowej poprawy wydajności aplikacji i umożliwiając zupełnie nowe zastosowania.

Firma Micron po raz pierwszy nawiązała współpracę z firmą Intel, tworząc w 2005 roku IM Flash w celu opracowania przełomowych technologii pamięci masowej. To, co wymyślili, to 3D XPoint, skrzyżowanie pamięci RAM i NAND, które było trwałe, gęste i cechowało się niezwykle niskimi opóźnieniami. Wydany w formie dysków SSD Intel Optane niestety był zbyt drogi. Jednak z Micronem dołączającym do sceny, XPoint mógł stać się bardziej osiągalny. Tyle z historii. Wróćmy do rzeczonego dysku. Jego ceny nie zostały ogłoszone, ale bądźmy realistami — będzie bardzo drogo.

Zobacz też: Electronic Arts powróci na Steam po ośmiu latach

Obecne dyski SSD PCIe 4.0 są najszybszymi pamięciami masowymi na rynku. Ich prędkości sięgają do około 5 GB/s. Co prawda, można to zwiększyć w ramach Raid 0 do 15 GB/s. Jednak ta konfiguracja jest zbyt niestabilna dla większości zastosowań. Najbliższym konkurentem X100 jest Samsung PM1733, który może osiągnąć do 8 GB/s prędkości odczytu. Mimo to odstaje znacznie w kwestii zapisu z prędkością do 3,8 GB/s. Dodatkowo jest on ograniczony do PCIe 4.0. Tymczasem X100 obsługuje PCIe 3.0 w gnieździe x16, dzięki czemu jest to rozwiązanie typu plug and play.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.