ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Data końca Flasha w Firefoxie

Treści we Flashu przestaną pokazywać się w wyszukiwarce Google

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W ciągu ostatnich kilku lat wykorzystanie rozszerzenia Flash powoli malało. Adobe przygotowuje się do zamknięcia projektu do końca 2020 roku. Już teraz, jeśli korzystamy z tej technologii w Chrome, dostajemy komunikat przy uruchomieniu przeglądarki o zakończeniu wsparcia dla technologii. Wyszukiwarka Google przestanie indeksować treści Flash, co nie będzie miało znaczącego wpływu, ponieważ większość stron internetowych już przeszła na nowsze technologie internetowe.

Wyszukiwarka Google zignoruje Flash

Wyszukiwarka Google zignoruje Flash

Google przybija właśnie ostatni gwóźdź do trumny technologii Adobe Flash. Firma ogłosiła, że przestanie indeksować strony wykorzystujące Flash, a także samodzielne pliki o rozszerzeniu .swf. Oznacza to, że około trzech procent wszystkich stron internetowych, lub osiem procent z 1000 najpopularniejszych, będzie mniej odkrywalne do końca roku. Ma to wymusić na ich właścicielach przejście na nowsze technologie. Technologia Flash jest w odwrocie od 2010 roku, kiedy to Steve Jobs sławnie zdecydował się na unikanie jej w urządzeniach Apple.

Zobacz też: MIT sprawi, że autonomiczne samochody zobaczą więcej

Był on bardzo krytyczny w stosunku do wydajności i braku bezpieczeństwa tej technologii. Natomiast programiści uznali jej porzucanie za niezbędny krok w kierunku bogatszych stron internetowych i aplikacji internetowych. HTML5 dale bowiem znacznie większe możliwości przy zapewnieniu lepszej wydajności. Firma Adobe podpisała umowę o rozwiązaniu Flash demise w 2017 roku, kiedy to obiecała zaprzestać aktualizacji i dystrybucji do końca 2020 roku. Wielu z nas lubi wspomnienia z pierwszych minigier, w które można grać w przeglądarce internetowej. Nie pozwólmy jednak żeby sentyment przysłonił nam zdrowy osąd sytuacji. Technologia Flash to relikt przeszłości. Bardzo dobrze, że odchodzi. Mam jednak nadzieję, że ktoś zarchiwizuje treści w niej stworzone. Mimo wszystko jest to kawał historii i internetowej kultury.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy