MIT samochody autonomiczne

MIT sprawi, że autonomiczne samochody zobaczą więcej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z MIT opracowali system, który ma pomóc autonomicznym systemom samochodowym uniknąć niezamierzonych kolizji przy zaokrąglaniu zakrętów. Jest on daleki od produktu końcowego, ale postępy poczynione przez nich w ostatnich latach są obiecujące. System ten jest finansowany przez Instytut Badawczy Toyoty. Skutecznie analizuje zmiany w cieniach gruntu w celu określenia, czy za rogiem znajduje się ruchomy obiekt. Opiera się on na wcześniejszej wersji, która została zaprezentowana na konferencjach w 2017 i 2018 roku.

MIT samochody autonomiczne

MIT samochody autonomiczne

W testach z autonomicznym samochodem poruszającym się po garażu poprawiony system zespołu był szybszy w wykrywaniu i zatrzymywaniu zbliżającego się pojazdu. Pokonały tradycyjny system Lidar o ponad pół sekundy. Ułamki sekundy mogą nie wydawać się zbytnio ekscytujące. Jednak gdy mamy do czynienia z szybko poruszającymi się pojazdami autonomicznymi, może to być różnica między poważnym wypadkiem a lekkim przestraszeniem. Inne praktyczne zastosowania obejmują roboty poruszające się po zatłoczonych korytarzach, a nawet autonomiczne wózki inwalidzkie przemierzające korytarze szpitalne.

Zobacz też: Wyciekły dane logowania tysięcy użytkowników Spotify. Sprawdź, czy znalazłeś się w gronie poszkodowanych

Choć pewnego dnia może to być pomocny atut, obecnie jego wykorzystanie jest ograniczone. Naukowcy przetestowali system tylko w pomieszczeniach, w których warunki oświetleniowe są bardziej spójne. Ułatwia to systemowi wykrywanie i analizowanie cieni. Na drodze, gdzie oświetlenie jest niezwykle zmienne. Są one zależne nie tylko od pory dnia, ale i warunków atmosferycznych oraz ukształtowania terenu. Na chwilę obecną jest to jedynie ciekawostka, czego uczelnia nie ukrywa.  MIT ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Prywatna uczelnia badawcza prowadzi liczne eksperymenty z wykorzystaniem technologii radarowych, sztucznej inteligencji, a nawet Wi-Fi, aby pomóc jej dostrzec przeszkody fizyczne.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy