ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Węglik krzemu w komputerach kwantowych

Google publikuje swoje wyniki badań nad komputerem kwantowym mimo zarzutów IBM

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google opublikował artykuł w czasopiśmie naukowym Nature, oficjalnie ogłaszając kwantową supremację z 54-kwubitowym procesorem kwantowym. Termin ten oznacza sytuację, kiedy komputery kwantowe stają się lepsze od tradycyjnych maszyn liczących. Informacje te przeciekły już wcześniej. Natomiast IBM już zdążyło zakwestionować te badania. Ze względu na swój test supremacji kwantowej Google wybrał czuły wzorzec obliczeniowy, który nie powiódłby się, gdyby pojedynczy komponent nie spełniał oczekiwań. Firma stworzyła nowy 54-qubitowy procesor kwantowy, Sycamore, w celu pokazania, że może on działać w benchmarku znacznie szybciej niż klasyczny superkomputer.

Google publikuje wyniki badań nad komputerem kwantowym

Google komputer kwantowy wyniki

Można zauważyć, że Sycamore ma mniej qubitów niż poprzedni 72-qubitowy procesor kwantowy Google Bristlecone. Google nie wyjaśniło powodów tej zmiany. Producent porównał benchmark, który wybrał do programu „Hello world” dla komputerów kwantowych. Innymi słowy, jest to jeden z najprostszych programów kwantowych, które stworzyłby początkujący programista. W tym przypadku program ten został zdefiniowany poprzez stworzenie losowej sekwencji logicznych bramek. Oobwody kwantowe nie mają określonej struktury. Dlatego też niezwykle trudno jest odtworzyć ten sam program kwantowy na klasycznym systemie. Z tego powodu jest dobrym testem supremacji kwantowej.

Zobacz też: Poznamy następcę Huawei Mate X na początku przyszłego roku

W artykule Google stwierdza, że procesor Sycamore potrzebował około 200 sekund, aby spróbować jednej instancji obwodu kwantowego milion razy — nasze benchmarki wskazują obecnie, że równoważne zadanie dla najnowocześniejszego klasycznego superkomputera zajęłoby około 10000 lat. Jednak we własnym artykule IBM zakwestionowało to twierdzenie. Brak odniesienia się do wyników IBM przy jednoczesnej publikacji artykułu jest dość dobitną odpowiedzią w tej sytuacji.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy