ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Toshiba tworzy sieć kwantową

IBM kwestionuje możliwości komputera kwantowego Google

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W zeszłym miesiącu naukowcy zajmujący się obliczeniami kwantowymi ujawnili, że komputer kwantowy Google może osiągnąć dominację kwantową. Oznacza to, że rozwiązuje pewne zadanie, którego klasyczne komputery nie mogłyby rozwiązać w rozsądnym terminie. Według danych od Google klasyczny superkomputer miałby wykonywać te obliczenia przez 10000 lat.

IBM o kwantowym komputerze Google

IBM o kwantowym komputerze Google

IBM kwestionuje to twierdzenie. Firma twierdzi, że była w stanie wykonać to samo zadanie w mniej niż 2,5 dnia na klasycznym systemie. Producent argumentował to tym, że Google nie wykorzystało pełnego potencjału superkomputera do rozwiązania tego zadania za pomocą klasycznych algorytmów. IBM jednak dodało, że rozwiązanie kwantowe zastosowane w badaniach wyszukiwarkowego giganta wykorzystywało dużą ilość pamięci RAM, ale nie wykorzystywało pamięci masowej na dysku. Firma dodała, że przeprowadzenie symulacji jedynie w pamięci operacyjnej na klasycznym superkomputerze byłoby praktycznie niemożliwe.

Zobacz też: Poznaliśmy wygląd Meizu 16T i większą część jego specyfikacji na chwilę przed premierą

IBM przeprowadziło tę samą symulację na dużych ilościach RAM, jak również na jeszcze większych ilościach pamięci masowej na dysku. Producent zastosował również kilka innych technik zwiększających wydajność, aby przyspieszyć swoje klasyczne operacje obliczeniowe i uczynić je bardziej wydajnymi. Aby dokonać prawdziwego porównania z komputerem kwantowym, należy również porównać go z najlepszymi superkomputerami, w tym z wysoko zoptymalizowanymi klasycznymi algorytmami. Według IBM, Google nie podjęło się tego zadania.

Budowanie systemów kwantowych jest wyczynem nauki i inżynierii, a porównywanie ich jest ogromnym wyzwaniem. Eksperyment Google to doskonała demonstracja postępu w dziedzinie nadprzewodnikowych obliczeń kwantowych, pokazująca najnowocześniejsze wierności bramek na urządzeniu o pojemności 53 kubitów. Jednak nie powinna być postrzegana jako dowód na to, że komputery kwantowe są lepsze od komputerów klasycznych.

— powiedział rzecznik IBM

IBM dodało, że termin dominacja kwantowa był ogólnie nadużywany. Według firmy komputery kwantowe nigdy nie będą w rzeczywistości górować nad komputerami klasycznymi. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będą pracować nad różnymi typami problemów.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy