ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pracownicy Google chcą chronić środowisko

Google startuje w wyścigu na „najbardziej kwantowy komputer”

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google mogło właśnie dokonać przełomu na drodze do stworzenia realnego komputera kwantowego. W artykule badawczym opublikowanym w skrócie na stronie internetowej NASA firma podobno twierdzi, że osiągnęła wyczyn znany jako kwantowa dominacja. Oznacza to, że firmie udało się stworzyć komputer, który jest w stanie wykonać obliczenia praktycznie niemożliwe do wykonania przez tradycyjne komputery.

Kwantowy komputer Google

Kwantowy komputer Google

Google mówi, że Sycamore, jego 53-kubitowy komputer kwantowy, był w stanie obliczyć dowód w trzy minuty i 20 sekund. Dowód ten pokazuje, że liczby utworzone przez generator liczb losowych są w rzeczywistości losowe. Teoretycznie potrzeba by najpotężniejszego na świecie superkomputera i około 10000 lat, aby ukończyć ten sam problem.

Zgodnie z naszą wiedzą, eksperyment ten oznacza pierwsze obliczenie, które może być przeprowadzone tylko na procesorze kwantowym.

— napisali autorzy artykułu.

Już jednak roszczenie Google wywołało kontrowersje. W wywiadzie dla FT Dario Gil szef działu badań w IBM powiedział, że twierdzenie firmy jest bezzasadne. Dodał także, że to po prostu błąd. Następnie powiedział, że Sycamore nie zdał testu litmusowego na komputer kwantowy ogólnego przeznaczenia, ponieważ został on zaprojektowany, aby rozwiązać jeden, konkretny problem. Częścią tego zagadnienia jest sam termin nadrzędność kwantowa. Termin ten został wymyślony w 2012 roku przez fizyka teoretycznego Johna Preskilla. Ma on oznaczać moment, w którym powstaje komputer kwantowy będący w stanie wykonać obliczenia niemożliwe dla komputerów klasycznych.

Zobacz też: Samsung ma pokazać ulepszony czytnik linii papilarnych w ekranie Galaxy S11

Inni informatycy byli jednak mniej krytyczni wobec tego przełomu. Daniel Lidar, profesor inżynierii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, powiedział, że firma zademonstrowała drogę do skalowalnego komputera kwantowego. Dodał także, że samo definiowanie komputera jako kwantowy lub nie nie jest istotne. Krytyczne znaczenie ma to, że firma była w stanie rozwiązać pewne złożone problemy na drodze do stworzenia pełnoprawnego komputera kwantowego. Prawdopodobnie jeszcze lata dzielą nas od tego, by obliczenia kwantowe zmieniły nasze codzienne życie. Jednak osiągnięcie Google to pierwszy krok ku temu.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy