mediatekQ

MediaTek to jedna z najszybciej rozwijających się firm projektujących układy scalone dla smartfonów. Chcąc dorównać czołówce ten tajwański producent stara się na bieżąco inwestować w najnowsze technologie i implementować je w swoich produktach. Ostatnio pisaliśmy o planach dotyczących nowych, 8-rdzeniowych procesorów z obsługą 64 bitowych instrukcji. Na tym jednak się nie kończy. Korporacja poinformowała o podpisaniu umów z dziesięcioma firmami, wspólnie z którymi najnowsze układy zyskają dodatkowe funkcje, przez co nawet najbardziej wybredni producenci smartfonów znajdą coś dla siebie.

 

Większość osób interesujących się smartfonami firmę MediaTek kojarzy raczej ze średnim segmentem rynku, gdzie głównym zadaniem telefonów jest… poprawne działanie, bez dodatkowych fajerwerków. Okazuje się, że taka wizja szybko może ulec zmianie, gdyż najnowsze układy poza standardowymi składowymi w postaci procesora i „grafiki” mogą zostać wyposażone we wbudowane funkcje bezprzewodowego ładowania, obsługę NFC oraz sieci 4G czy nawet czytnik biometryczny (odcisk palca).

 

Pewnie część z Was pomyśli: „no ok, ale czy inne telefony już tego nie mają?”. Oczywiście, że mają. Jednak funkcje te obsługiwane są przez dodatkowe podzespoły. Opcja zintegrowania całości w jeden układ poza oczywistą redukcją kosztów wiąże się również z prostotą projektowania samej płyty głównej urządzenia, co z pewnością zwróci na nie uwagę.

 

Ponadto trzy spośród wspomnianych wcześniej firm, On-Bright Electronics, Leadtrend Technology oraz iWatt posiadają już gotowe rozwiązania dotyczące bezprzewodowego ładowania, więc połączenie najlepszych ich cech i stworzenie gotowego układu pod nadzorem MediaTeka może okazać się bardzo owocne.  Z punktu widzenia końcowego odbiorcy zdrowa konkurencja na rynku może wyjść tylko na dobre.

 

 

 

Źródło: digitimes.com, phonearena.com

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski