Niezależnie od tego, jak potoczą się losy umów Huawei z wieloma amerykańskimi korporacjami, chiński gigant ewidentnie nie może sobie pozwolić na powtórkę z rozrywki. Dlatego nie jest tajemnicą, że firma pracuje nad własnym systemem operacyjnym, który mógłby zastąpić Androida. O HongMeng już mogliście usłyszeć. Nieoficjalnie mówi się o nim też Project Z, ale jedno jest pewne — oba te określenia są wewnętrzne i nie z takimi nazwami zostaną zapoznani konsumenci. W takim razie, na co tak naprawdę czekamy? Ostatnie zdobycze Huawei wskazują na Ark OS, a to za sprawą zastrzeżonego znaku towarowego. Tym samym plan B na pewno uruchomiono.

Ark OS ma stanowić zastępstwo Windowsa i Androida od Huawei

huawei ark os system alternatywa android windows

Co tu dużo mówić, Ark OS to wręcz genialna nazwa dla systemu Huawei. Arka ma tyle symboli, że osoby odpowiedzialne za marketing i promowanie tego oprogramowania na pewno nie będą się nudzić, a tym bardziej trudzić. Oczywiście pod warunkiem, że tak alternatywa dla Androida będzie się nazywać. Mimo wszystko, czy tylko dla Androida? Okazuje się, że Huawei może szykować swój cały ekosystem, bo Ark OS ma być również dedykowany tabletom, urządzeniom noszonym, komputerom, telewizorom, a nawet samochodom. Brzmi to naprawdę imponująco, a zarazem wzbudza pewne wątpliwości. Szczególnie że w Sieci można spotkać się z informacjami, jako system Huawei miał zostać uruchomiony w czerwcu. Jednak firma oficjalnie temu zaprzeczyła. Dlatego zostańmy przy wersji, że Ark OS zadebiutuje jesienią w Chinach, a globalnie w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że wraz ze wsparciem dla aplikacji z Androida.

Zobacz też: Kto rządzi na europejskim rynku? Stary Kontynent jest podzielony.

Z jednej strony jestem niesamowicie ciekawy Ark OS. System Huawei niewątpliwie może namieszać na rynku. Jak się okazuje teraz, nie tylko na mobilnym rynku. Dzisiaj wydaje się to niewyobrażalne, abyśmy porzucili Windowsa i Androida. Tylko już niejednokrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad niezatapialne statki poszły na dno. Oczywiście nie wyznaczam już klęski Google i Microsoftu, ale coraz więcej firm musi mieć się na baczności. Tymczasem pozwólcie, że zostawię z boku przemyślenia, a zapytam się Was, co sądzicie o samej nazwie?

Źródło: Android Headlines, XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.