Odcięcie od usług Google jest poważną przeszkodą dla Huaweia, który sprzedaje urządzenia na całym świecie. Brak dostępu do Google Play oraz aktualizacji systemu stanowi wielką przeszkodę dla chińskiego giganta. Co prawda embargo zostało odroczone o 90 dni, jednak to wciąż nie rozwiązuje problemu producenta, a jedynie daje mu nieco czasu na przygotowania. Możliwe więc, że Huawei z czasem postanowi przejść na inną platformę, która uniezależni go od Ameryki. Potencjalnym kandydatem jest tutaj HongMeng.

HongMeng alternatywą Androida?

Hongmeng

Huawei rozpoczął rozwój systemu HongMeng w 2012 roku na Uniwersytecie Jiaotong w Szanghaju. Jak widać. producent już od wielu lat przygotowywał się na uniezależnienie się od rynków zagranicznych. Prace nad HongMeng podobno są na bardzo zaawansowanym poziomie i system ten dostał wiele nagród rządowych. Nie wiadomo jednak czy zostały one przyznane w celach propagandowych. Podobnie jak Kirin OS, HongMeng jest oparty na jądrze Linux. Został on  wyróżniony przez chińskie Ministerstwo Edukacji jako najlepsza innowacja w 2018 roku.

Zobacz też: Mam smartfon Huawei, co robić? Zarządzam ewakuację!

Nie wiadomo jednak czy HongMeng jest na odpowiednim etapie rozwoju, żeby mógł zostać wykorzystany w smartfonach. Nie jest też pewne, że nadejdzie taka konieczność. Warto pamiętać, że Google bardzo zależy na współpracy z Huawei. Według wszelkiego prawdopodobieństwa firma może wynegocjować ugodę z władzami — jest to fakt, który będzie bardzo korzystny dla Google. Rezygnacja z Huawei oznacza rezygnację z honorariów i prowizji za aplikacje sprzedawane za pośrednictwem Sklepu Play w przyszłości.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.