Dzisiaj chcemy żyć bez kabli, a na pewno producenci chcieliby, żeby tak było. Dlatego żegnamy różnego rodzaju złącza, czego przykładem są takie wizje jak Meizu Zero, który okazał się porażką lub Vivo Apex (2019). Jednak to specyficzne wizje, bo firmy muszą dotrzeć do wszystkich. Google zdecydowanie stara się ułatwiać obsługę akcesoriów Bluetooth, a teraz do gry wchodzi usługa Znajdź moje akcesorium. Przy okazji Amerykanie ujawnili część zmian związanych z ich obsługą w Androidzie Q.

Znajdź moje akcesorium oraz nowe zasady łączenia Bluetooth w Android Q

google fast pair service znajdz moje akcesorium gfps

W 2016 roku gigant z Mountain View przedstawił Google Fast Pair Service, czyli część Usług Google, które dla urządzeń z Androidem 6.0 lub nowszym miały pozwalać na szybkie łączenie z akcesoriami w standardzie A2DP lub HFP w ramach Bluetooth LE (Low Energy). To oczywiście duże uproszczenie, a efektem tego są widocznie powiadomienia jak wyżej. Teraz w ramach GFPS pojawia się Znajdź moje akcesorium, które oczywiście obsługuje z poziomi Znajdź moje urządzenie.

google fast pair service znajdz moje akcesorium gfps

Jak możecie zobaczyć powyżej, połączone akcesoria kompatybilne z GFPS, możemy kontrolować na przykład słuchawki oraz ocenić ich lokalizację po sile sygnału. Oczywiście nie zabrakło też wzmianki o stanie naładowania akumulatora i możliwości wywołania dźwięku.

Bluetooth w Android Q odświeżony

Wraz z ogłoszeniem Znajdź moje akcesorium, Google przedstawia nowy system zarządzania nimi. Oczywiście w ramach połączenia Bluetooth, co najlepiej przedstawiają powyższe przykłady. Szczegóły stan naładowania, dodatkowa obsługa poszczególnych ustawień czy też powiadomień to tylko część nowości.

Zobacz też: Samsung oferuje prezent, jeśli kupisz dzisiaj Galaxy S10e.

Wspomniana zmiana z ustawieniami Bluetooth w Android Q nie jest jeszcze dostępna w obecnej wersji testowej. Jeśli jednak jesteście ciekawi, co się zmieniło w trzeciej odsłonie tego systemu, to zapraszam do dedykowanego artykułu. Oczywiście Google nie mogło też nie wspomnieć o tym, że z czasem będzie pojawiać się coraz więcej akcesoriów, które wspierają GFPS.

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.