Trwające Google I/O to święto dla fanów tej marki, ale też ważny punkt na mapie wydarzeń dla każdego fana technologii. To między innymi ta seria konferencji i różnorakich warsztatów pokazują, co tak naprawdę nas czeka w przyszłości — tej dalszej, jak i tej tuż za rogiem. Jednym z punktów, o którym Google nie mogło zapomnieć, jest Android Q. System ten doczekał się oficjalnego potwierdzenia swojego numeru — będzie to Adroid 10 – jak i trzeciego wydania testowego. W takim razie sprawdźmy, jakie zmiany zostały wprowadzone.

Android Q doczekał się trzeciej wersji testowej — oto kluczowe zmiany

Android Q oficjalnie przyznaje się do ciemnego motywu

android q zmiany ciemny motyw

Tak, tak, już każdy wie, że Android Q pozwoli na stosowanie ciemnych motywów. Wielu producentów zaimplementowało to rozwiązanie dawno temu, ale Google idzie o krok dalej. W poprzednich wersjach testowych systemu już można było aktywować ciemny motyw, ale nie było to wprost widoczne. Po prostu należało głębiej pogrzebać w oprogramowaniu. Teraz widnieje już oficjalny przełącznik, wraz z dedykowaną ikoną na pasku szybkich skrótów.

 

Ciemny motyw wymuszany w innych aplikacjach

android q zmiany nowosci ciemny motyw w kazdej aplikacji

To, co ma wyróżniać ciemny motyw w Android Q, to właśnie narzucanie go wszystkim aplikacjom. W tym wypadku nie tylko tym od Google, ale też od zewnętrznych dostawców. Oczywiście wymaga to od deweloperów odpowiedniego zaprogramowania, ale jestem pewny, że większość dzisiejszych programów, które mają swoją ciemną odsłonę, będzie gotowa na oficjalną premierę Androida Q.

 

Gesty stają się przyjemniejsze

Wiele osób porównuje gesty, które zostały przygotowane do Google, do tych z iOS. Czy to wada? Niekoniecznie, bo rozwiązanie Apple jest bardzo wychwalane. W trzeciej odsłonie Android Q gesty po prostu… działają. Wcześniej ich używanie było po prostu uciążliwe i wyraźnie niedopracowane.

 

Klawisze nawigacyjne wracają do Pixeli

android q zmiany nowosci przyciski ekranowe

Google najzwyczajniej w świecie zapomniało o tym, że użytkownicy trzeciej serii Pixeli mogą chcieć używać tradycyjnych klawiszy. Jednak Amerykanie naprawiają swój błąd i oprócz gestów, można ustawić też tradycyjne trzy przyciski ekranowe.

 

Nie wyciszysz już powiadomień

Wraz z Androidem Oreo Google pozwoliło użytkownikom na wyciszanie powiadomień na określony czas. Wraz z Androidem Q system ten zostaje zastąpiony na możliwość ustawienia trybów powiadomień. Oczywiście dla każdej aplikacji indywidualnie. Jak możecie zobaczyć powyżej, powiadomienia mogą działać tradycyjnie albo być widoczne tylko w momencie, gdy belka zostanie rozwinięta.

 

Dostosuj swoje wibracje

OnePlus 7 Pro ma mieć zdecydowanie mocniejsze wibracje, co też może niektórym przeszkadzać. Jednak z Android Q będzie istniała możliwość dostosowania ich natężenia, zależnie od tego, o czym one informują.

 

Usprawniona Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska

android q zmiany nowosci cyfrowa rownowaga

Już na głównej konferencji Google I/O Amerykanie zapowiedzieli zmiany w tych kwestiach. Jak możecie zobaczyć na powyższej grafice, Google daje nam zdecydowanie więcej statystyk i możliwości dostosowania trybu pracy poszczególnych aplikacji, zależnie od naszych predefiniowanych ustawień.

 

Podziel się Wi-Fi poprzez kod QR

android q zmiany nowosci wifi haslo

To też nie jest nowość, która zawitała w trzecim wydaniu Android Q, ale nie dla wszystkich musi to być wygodne rozwiązanie. Nie mówiąc już o tym, że musi być przede wszystkim wspierane. Dlatego pod kodem QR po prostu hasło jest widoczne.

 

Kiedy wyłączyć oszczędzanie energii?

android q zmiany nowosci oszczedzanie energii

Dotychczas mogliśmy zadecydować, kiedy chcemy włączyć powyższy tryb. Teraz pojawia się przełącznik, który pozwoli cały czas pracować z oszczędzaniem energii, a dopiero w momencie naładowania akumulatora go wyłączyć.

 

Smar Reply staje się bardziej dostępne

[resize output image]

 

O kontekstowych odpowiedziach poświęciłem osobny tekst, a powyżej widzicie, jak to działa.

 

Zarządzaj kanałami powiadomień — teraz z podpowiedziami

android q zmiany nowosci kanaly powiadomien

Google wraz z kolejnym wydaniem Androida Q dodaje coraz to nowsze podpowiedzi. Tym razem system może nam zasugerować, aby wyłączyć poszczególne kanały powiadomień.

 

Pozostałe, pomniejsze zmiany w Android Q i jego trzeciej odsłonie:

  • natywne wsparcie dla kodeka AV1
  • usunięto przycisk z belki nawigacyjnej do zablokowania obracania obrazu
  • Thermal API pozwala teraz monitorować temperatury urządzenia i odpowiednio na nie reagować
  • Sekcja O telefonie mówi już wprost, że korzystamy z Androida 10 (bez Q)
  • System będzie stale informował o lokalizowaniu nas przez aplikacje w tle
  • Oficjalne wsparcie dla 5G
  • Z poziomu sekcji Dla programistów można wyłączyć wszystkie moduły — aparat, żyroskop, barometr, a także czytnik linii papilarnych

Zobacz też: Kupiłeś Galaxy Fold? Spokojnie, Samsung zwróci Ci pieniądze.

Tradycyjnie też odsyłam Was do zapoznania się z listą zmian, z którą ogólnie pojawił się Android Q, listą zmian, z którą ogólnie pojawił się Android Q, jak i nowościami, które zawitały w drugiej odsłonie tego systemu. Obecnie widać, że Google na nowo otwiera się do standardów, które już gdzieś się utarły, ale też dostosowuje się do smartfonów jutra.

 

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.