ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Galaxy S10 5G

Pojedynek na oszczędność energii w Samsungu Galaxy S10 – Snapdragon czy Exynos?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Seria Galaxy S10 już na dobre zadomowiła się na mobilnym rynku. Samsung obecnie jest w trakcie walki z Galaxy Fold i jego problemami, ale nie możemy zapominać o flagowych propozycjach Koreańczyków dla niemalże każdego. Firma stosuje regionalne rozróżnienie układów stosowanych w Galaxy S10, co odbija się na ich pracy. Wiemy już, że model ze Snapdragonem 855 jest szybszy od odpowiednika z Exynosem 9820. Jednak są to różnice widoczne tylko w takich testach. W takim razie jak sytuacja wygląda z zużyciem energii? To wbrew pozorom druga, istotna cecha, na którą powinniśmy patrzeć w jednostkach stosowanych w dzisiejszych smartfonach.

Samsung Galaxy S10 – czy Exynos jest oszczędniejszy od Snapdragona?

Takiego zestawienia podjął się nie kto inny jak właśnie PhoneBuff, który sprawdził dla nas też wydajność obu układów. Teoretycznie na papierze to Snapdragon ma większe szanse na zwycięstwo za sprawą niższego procesu technologicznego. Jednak to teoria, a co pokazuje praktyka? Jeśli tylko prowadzicie rozmowy telefoniczne, to oba modele zachowują się podobnie. Jednak już pisanie wiadomości daje drobną przewagę odmianie Galaxy S10 ze Snapdragonem 855. Ponownie remis odnotujemy przy pisaniu maili. Różnice jeszcze bardziej się zacierają, gdy będziemy przeglądać Internet. Instagram? Ponownie drobna przewaga układu Qualcomma. Mimo wszystko dopiero czas czuwania pokazuje, że… Exynos ma ogromne problemy i po 16 godzinach strata zaczyna być wyraźna. W tym momencie dowiadujemy się, że to właśnie główna różnica, bo zarówno oglądanie filmów na YouTubie, gry, jak i inne procesy z włączonym ekranem nie mają takiego wpływu na zużycie energii, jak właśnie tryb czuwania.

Zobacz też: Sprzedaż Pixeli jest coraz gorsza.

Zaskoczeni? Dla osób, które cały czas korzystają z telefonu, to zapewne marginalna różnica. W końcu 16 godzin bez włączonego wyświetlacza to dosyć długo. Niemniej po raz kolejny przekonujemy się, że Qualcomm w tym roku lepiej się spisał, jeśli chodzi o układy obliczeniowe. Samsung musi nadrobić straty, które w głównej mierze mogą wynikać ze wspomnianego procesu technologicznego.

Źródło: Reddit

Sprawdź najnowsze wpisy