Chrome pod ostrzałem Unii Europejskiej – co na to Google?

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-03-20

Na pewno wielu z Was pamięta aferę, która miała miejsce niemal 10 lat temu w kwestii monopolu Internet Explorer na Windowsie. Okazuje się, że historia lubi się powtarzać i Komisja Europejska stawia podobne zarzuty wobec Google zarówno wobec przeglądarki, jak i wyszukiwarki.

Komisja Europejska walczy z monopolem Chrome na Androidzie

Chrome komisja europejska

Komisja uważa, że zainstalowana fabrycznie przeglądarka i wyszukiwarka Google Chrome stanowią nieuczciwą przewagę nad konkurencją. Ponieważ użytkownicy częściej korzystają z dostarczonego oprogramowania i większość z nich nie będzie poszukiwać alternatyw. Warto jednak pamiętać, że znaczna większość przeglądarek na Androidzie i tak opiera się na silniku Chrome. Czy więc takie działania mają większy sens?

Zobacz też: Utknęliśmy – AMD o przyszłości procesorów krzemowych i ich następcy

Mimo to Google, żeby uniknąć kar, postanowiło zwrócić się do europejskich użytkowników systemu Android o wybranie preferowanych przeglądarek i wyszukiwarek w związku z obawami UE. Warto pamiętać, że gigant już raz płacić wysoką grzywnę związaną z powiązaniem Chrome i Androida ze sobą. Dlatego też Google obiecuje, że pojawi się okno wyboru przeglądarki i wyszukiwarki zarówno dla nowych, jak i istniejących użytkowników. Nie wiadomo jednak kiedy do tego dojdzie i jakie wybory będą dostępne. Takie działania mogą wydawać się nieco dziwne, należy jednak pamiętać, że mimo dość szerokiego dostępu przeglądarek w sklepie Google Play Chrome wciąż ma pozycję monopolisty. Traktowanie Google inaczej niż Micrtosoftu również nie byłoby zbyt uczciwe. Z drugiej jednak strony wątpię, żeby to przyniosło jakieś większe zmiany. Ludzie korzystają z Chrome nie tylko na smartfonach, ale i na PC. Dzięki temu mają pełną synchronizację pomiędzy przeglądarką i smartfonem. Wątpię, czy większość postanowi nagle zmienić przyzwyczajenia na obydwu platformach.

Źródło: androidpolice • Martina Neumayer

  No bo gugiel ma kurrffaszz wielki problem.. nie wrzucać tego jako apkę systemową, a jeśli już to normalnie. Kto nie chce, to sobie odinstaluje i byłoby po sprawie. Ale oczywiście ni u ja, bo koniecznie trzeba wpakować tą kobyłę do systemu. Lol. Mają co chcieli mieć. Sami sobie winni.

 • ciastkowy

  EU wtyka ostatnio za dużo i za często nos do Internetu, oby szybko to dziadostwo padło..

 • Tomasz

  Nie mam chroma na mobilach, na pc owszem ale uzywam firefoxa. A na mobilach samsung internet.

 • Herapix

  UE niech upada. Monopol to może być jak nie da sie nic innego zainstalować. Tu jest taki wybór że jest problem z wybraniem tej jedynej przeglądarki czy innej aplikacji. Mało tego- Google na stronie głównej sklepu daje kategorie z kilkonastoma przeglądarkami. Więc nie ma tu żadnego, podkreślam ŻADNEGO monopolu

  • Krzysztof Krzystyniak

   Chodzi też o to, że tej przeglądarki nie da się odinstalować.

   • Herapix

    To UE musiałoby sie doczepić do każdego producenta smartfonów praktycznie. Nawet do każdej firmy od usług

 • Dixx37

  To teraz czas walczyć z apple za instalowanie safari…

  • Tomasz

   i iOS. To dopiero monopol. Jakos ich nie scigaja. Pewnie apple kase od google za instalowanie ich wyszukiwarki uzywa do smarowania kogo trzeba.

 • Bart Bart

  mam nadzieję, że UE zdechnie w najbliższej dekadziex