ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rekordowe ceny akcji AMD

Utknęliśmy – AMD o przyszłości procesorów krzemowych i ich następcy

Autor: Adrian Celej Kategoria: Newsy

Wielu słyszało zapewne o czymś takim jak Prawo Moore’a. Prawo to ma mieć wkrótce swój kres spowodowany brakiem możliwości dalszego rozwoju procesorów. Głos w tej sprawie zabrało AMD i wcale nie mają dobrych wieści.

Nie prędko zastąpimy krzem

amd

Prawo Moore’a wkrótce przestanie działać właśnie ze względu na ograniczenia w dalszej obróbce krzemu. Początkowo Intel informował, że zejście poniżej 10 nm jest nieopłacalne, wkrótce zaczęto mówić o procesorach wyprodukowanych w procesie technologicznym 7 czy 5 nm. Dziś AMD dało do zrozumienia, że jest jeszcze gorzej. Na chwile obecną nie mamy zamiennika dla krzemu i obecna technologia będzie nam służyć przez jakieś 7-10 lat. AMD będzie dalej rozbudowywać swoje procesory, wykorzystana zostanie technologia układania chipów jeden nad drugim (3D). AMD myśli też o tworzeniu chipów w procesie technologicznym 3 nm, co może mieć miejsce za około 5-6 lat.

Co będzie dalej?

Lata procesorów krzemowych są policzone i prędzej czy później trzeba będzie znaleźć alternatywę. Na chwilę obecną AMD nie kładzie nadziei w grafenie, zamiast tego zainteresowane jest komputerami kwantowymi. Ta technologia potrzebuje jednak czasu, według AMD od 10 do nawet 100 lat. Owszem, komputery kwantowe już istnieją, produkuje je np. firma D-Wave Systems, jednak ich produkty budzą kontrowersje, wielu uważa, że nie można nazywać ich komputerami kwantowymi. Na chwile obecną komputery kwantowe są na takim etapie, jak dawniej komputery typu Odra – są drogie, zajmują ogromną przestrzeń i wykorzystuje się je do konkretnych działań, w 2009 roku Google kupiło taką maszynę od D-Wave Systems do wyszukiwania grafik. Czy takie sprzęt uda się kiedyś udomowić?

Sprawdź najnowsze wpisy