Test: czy włączony tryb samolotowy uchroni nas przed byciem śledzonym przez Google?

Kacper Kościański Newsy 2018-11-23

Fakt, że Google nas śledzi, chyba nikogo już dziwić. W dzisiejszych czasach naprawdę trudno o anonimowość – jesteśmy śledzeni dosłownie na każdym kroku. Podczas korzystania z internetu, smartfonów, komputerów i tak dalej. Niejaki Victorio Novikos, prowadzący swój kanał na YouTube postanowił wykonać test i sprawdzić, czy włączony tryb samolotowy w smartfonie z Androidem uchroni nas przed byciem śledzonym przez Google.

Czy Google śledzi nas nawet, gdy mamy włączony tryb samolotowy? Prawda jest bolesna

Wspomniany Victorio Novikos nagrał filmik, w którym postanowił sprawdzić tytułowe zagadnienie. Do tego celu wykorzystał dwa identyczne smartfony – oba bez karty SIM, ale jeden miał włączony tryb samolotowy. Ponadto, urządzenia zostały skonfigurowane tak, by nie łączyły się z żadnym Wi-Fi. Mówiąc krótko – nie miały dostępu do internetu.

Zobacz także: Android 9 Pie na Galaxy S8 / S8+ i Note8: kiedy możemy się spodziewać aktualizacji?

Novikos spędził cały dzień w drodze – wraz z tymi urządzeniami. W ciągu swojej wycieczki odwiedził wiele różnych miejsc – sklepy, kościół, szpital, kawiarnię i tak dalej, przemieszczając się głównie samochodem.

Po zakończonym teście, autor nagrania udał się do domu w celu sprawdzenia, czy Google zebrało o nim jakieś dane. W tym celu podłączył oba smartfony do sieci Wi-Fi, dzięki której zebrane dane zostaną wysłane do Google, aczkolwiek także do niego samego. Po zdekryptowaniu danych okazało się… że Google dowiedziało się masę nowych rzeczy.

Smartfon z wyłączonym trybem samolotowym zarejestrował 121 lokalizacji, 130 aktywności i 152 odczyty barometryczne. Przełożyło się to na ponad 300 KB danych wysłanych prosto do Google. Z kolei urządzenie z włączonym trybem samolotowym… dowiedziało się jeszcze więcej.  Oba smartfony śledziły autora przez dosłownie cały czas – zarejestrowały nawet moment, w którym wychodził z samochodu. Trzeba przyznać, że jest to trochę przerażające…

Niestety, w dzisiejszych czasach całkowita anonimowość niemalże nie istnieje. Nic nie umknie gigantowi z Mountain View.

Źródło: YouTube • Siekiera

  Wystarczy wyjąć baterię ze smartfona i po problemie.

 • luqi

  Jest to film promujący MicroG czyli alternatywę dla gappsów, fajna sprawa szczególnie jeśli mało korzystasz z usług googla tj. Google Pay, google feed, chrome
  Jeszcze kilka rzeczy działa a i safetynet przechodzi, więcej o tym można poczytać na stronie projektu https://microg.org/

 • 0001

  To ja powinienem decydować jakie informacje udostępniam. Dlatego za takie praktyki wbrew mojej woli Google powinno być słono ukarane. Na początek miliard dolarów kary …potem po 50 miliardów i…. zaraz by im przeszła ochota „śledzenia”. Proste!

  • stark2991

   xD
   To od razu ukarz jeszcze na przykład każdą stronę, która używa cookies.

   • 0001

    Także z tym powinni zrobić porządek.
    Jeśli w parlamencie europejskim część osób to głupki, którzy przez np. rodo zabraniają mi używania mojego imienia, które zostało mi nadane żebym go używał gdyż nie jest dla ozdoby… To o czym my tu mówimy!
    Głupki,głupki…

 • Artur Zawadzki

  Kretyński test i kretyński artykuł.

 • marian szarf

  Aplikacja Radio…. jeżeli ktoś dostaje fabrycznie.

 • Tomasz Zook Durlej

  A co ma tryb samolotowy do lokalizacji czy zbierania danych? Co nie rozumiem?

 • Anonimous3276

  Ale może nie miał karty SIM i miał włączony tryb samolotowy ale nie powiedział że ma i że nie ma włączonej lokalizacji a założę się że miał

 • kamil79123

  No i co w związku z tym, bo nie rozumiem?

 • Pabliell

  W ustawieniach lokalizacji jest magiczna opcja skanowania sieci wi-fi, która w standardzie jest włączona ( przy pierwszej rejestracji telefonu można z tego zrezygnować, lub wyłączyć później). Bez tej opcji namierzanie jest znacznie rzadsze.
  Dzisiaj przejechałem jakieś 150 km i historia lokalizacji pokazuje mi 3 miejsca, które na pewno odwiedziłem. Z tego co pamiętam, we wszystkich trzech odpalałem Mapy, by sprawdzić, którą trasą najlepiej pojechać, więc sam kazałem się namierzyć.

  • Łukasz Pająk

   Skanowanie sieci WiFi w tle nie może działać w trybie samolotowym

   • Pabliell

    Jak widać w jakiś sposób mają lokalizację, więc chyba jednak działa.

    • Grzesiek Drex

     A GPS zapomniałeś? To przecież nie jest związane z siecią.

     • Pabliell

      Zakładam, że badając próby namierzenia, GPS byłby wyłączony w pierwszej kolejności, co zostawiłoby opcję namierzania jedynie po sieci. Jeśli jednak autor materiału nie wyłączył GPSu, to jest po prostu idiotą…

     • Grzesiek Drex

      „Niejaki Victorio Novikos, prowadzący swój kanał na YouTube”

      Myślisz że to wiarygodne źródło? Autorytet? Raczej nie.

     • Pabliell

      Mam nadzieję, że ma chociaż odrobinę oleju w głowie. Reszta mało mnie interesuje.

     • Grzesiek Drex

      „Niejaki Victorio Novikos, prowadzący swój kanał na YouTube”

      Myślisz że to wiarygodne źródło? Autorytet? Raczej nie.

     • stark2991

      No ja myślę że nie wyłączył, a celem testu było sprawdzenie czy smartfon wyśle zgromadzone dane później, jak znajdzie się w obrębie sieci. Wysłał, jak można było przewidzieć. Żadne cuda.

   • Mateusz Mati

    A niby to dlaczego nie może działać skoro wifi działa normalnie w trybie samolotowym? Skoro wifi dziala to chyba i skanowanie dsiala?

   • Tomasz Zook Durlej

    A czemu nie może?
    Tryb samolotowy = smartphon nie używa radia do wysyłania danych.

    Skanowanie wifi = smartphone odbiera nazwę sieci od ap, odbiera czyli nic nie wysyła.

    Pomijam fakt że tryb samolotowy na wifi nie wpływa.x