Aplikacja Facebooka wymaga uprawnień roota. Po co?

Adrian Celej Newsy 2018-05-19

Facebook jest znany zarówno jako największy portal społecznościowy, jak i firma wprowadzająca inwigilację na nowy poziom. Jego aplikacja już teraz wymaga mnóstwa uprawnień, tymczasem użytkownicy Reddita donoszą, że Facebook poprosił ich o uprawnienia roota.

Są dowody

Według użytkowników Reddita pierwsze pytania pojawiły się 8 maja w wersji aplikacji oznaczonej numerem 172. Facebook tego nie skomentował, co w połączeniu z ostatnią aferą było ogromnym marketingowym błędem. Choć mogłoby się wydawać, że uprawnienia roota są Facebookowi potrzebne do śledzenia użytkowników, to rzeczywisty powód jest nieco inny.

Zobacz też: Pracujemy na sukces Facebooka, społecznościówka niszczy internet

To błąd programistów

Jeden z badaczy zdekompilował aplikację Facebooka i odkrył, że uprawnienia super usera są wymagane jedynie przez White Ops SDK. Jest to narzędzi do walki z botami, które potrafią generować fałszywe kliknięcia w reklamy. Oznacza to, że prośba o nadanie uprawnień roota jest tylko błędem programistów, którzy zapomnieli usunąć to żądanie z aplikacji. Tak więc nie ma się czego obawiać, aplikacja Facebooka wcale nie weszła na nowy poziom inwigilacji. Owszem, społecznościówka wie o nas wszystko, ale nie tym razem. Jeśli mimo wszystko zobaczycie kiedyś takie pytanie, to pod żadnym pozorem nie zgadzajcie się. Przyznanie Facebookowi roota było by delikatnie mówiąc bardzo nierozsądną decyzją.

x