Aplikacja Facebooka wymaga uprawnień roota. Po co?

Adrian Celej Newsy 2018-05-19

Facebook jest znany zarówno jako największy portal społecznościowy, jak i firma wprowadzająca inwigilację na nowy poziom. Jego aplikacja już teraz wymaga mnóstwa uprawnień, tymczasem użytkownicy Reddita donoszą, że Facebook poprosił ich o uprawnienia roota.

Są dowody

Według użytkowników Reddita pierwsze pytania pojawiły się 8 maja w wersji aplikacji oznaczonej numerem 172. Facebook tego nie skomentował, co w połączeniu z ostatnią aferą było ogromnym marketingowym błędem. Choć mogłoby się wydawać, że uprawnienia roota są Facebookowi potrzebne do śledzenia użytkowników, to rzeczywisty powód jest nieco inny.

Zobacz też: Pracujemy na sukces Facebooka, społecznościówka niszczy internet

To błąd programistów

Jeden z badaczy zdekompilował aplikację Facebooka i odkrył, że uprawnienia super usera są wymagane jedynie przez White Ops SDK. Jest to narzędzi do walki z botami, które potrafią generować fałszywe kliknięcia w reklamy. Oznacza to, że prośba o nadanie uprawnień roota jest tylko błędem programistów, którzy zapomnieli usunąć to żądanie z aplikacji. Tak więc nie ma się czego obawiać, aplikacja Facebooka wcale nie weszła na nowy poziom inwigilacji. Owszem, społecznościówka wie o nas wszystko, ale nie tym razem. Jeśli mimo wszystko zobaczycie kiedyś takie pytanie, to pod żadnym pozorem nie zgadzajcie się. Przyznanie Facebookowi roota było by delikatnie mówiąc bardzo nierozsądną decyzją. • domi nick

  Chociaz facebook naplulby ludzia w twarz to i tak zachowaliby tam konta. Co za durne cepy z was sa, pokazujecie swoje zycie w necie, macie tylu znajomych pododawanych a polowa z nich w realu nie powie wam czesc. Brak wam poczucia wlasnej wartosci bo wrzucajac cos nowego oczekujecie na te lajki jak psy na miske karmy. Dla mnie zenua, juz nie wspomne ze polowa tego co mozna tam znalezc to syf do oglupiania. Zreszta sam zuckenberg powiedzial, ze jestescie glupi.

  • Adrian Celej

   Mylisz się, ludzie przy Facebooka trzymają nie znajomi, a społeczność na grupach i fanpage’ach. Zuckerberg dobrze wiedział, że w przyszłości będą problemy i dobrze ugruntował swoja pozycję.

   • gumis

    Mnie tam nic nie trzyma 😛
    Nie mam i nie miałem nigdy tak konta ::)

    • bukłak

     żeby je otworzyć potrzebny jest medalion gumisiów?

     • gumis

      Żeby nie otwierać trzeba mieć odrobinę wyobraźni i rozumu.

     • bukłak

      pamiętaj żeby powiedzieć o tym kabiemu i sani

     • gumis

      Ksywa od pustki w głowie?

     • bukłak

      oj na żartach się nie znasz
      nie podszywaj się pod grafiego bo mu o tym powiem

  • Brujo

   Mamy tutaj znawcę. Mogę tylko współczuć znajomych. Moi takich rzeczy nie robią, a Facebook służy w większości do kontaktu, śledzenia fanpage’y, znajdowaniu różnych informacji na grupach.

 • Martina Neumayer

  I znowu bzdura.. i to na podstawie bzdurnych innych artykułów. Dlaczego? Ano raz, że przypadek ów dotyczy wyłącznie – na podstawie zgłoszeń, jakie spływają oraz logów pozałączanych do nich – sytuacji, gdzie w użyciu jest root, ale zrobiony magisk’iem, a nie standardową metodą. Nie było „triggera” żadnego jeszcze, gdzie dostęp był tym dawnym sposobem uzyskiwany. Ja jeszcze takiego loga nie widziałam, a przepatrzałam już ich dość sporo w międzyczasie. Dwa, kwestia White Ops SDK była, owszem, ale dość dawno temu.. w poprzedniej podobnej sytuacji i zostało to poprawione. WOS już nie jest używane do prekomplilacji apki fejsa, także ten.. tego.. w de z tym argumentem kompletnie 😉
  A na koniec.. powiem tylko jedno.. gdy się nie czyta konkretów, nie zasięga informacji u źródeł, a jedynie jakieś ploty powielane po sieci bierze pod uwagę, to się potem robi takie właśnie „kffiotki” jak to coś powyżej.
  No, ale to wiadoma sprawa 😉

 • Piotr “Piter” Jankowski

  Dlatego ja zawsze loguje się na fb tylko przez stronę. Nie pobieram aplikacji bo tylko zamula telefon.

  • Uzumymw

   Chrome czy Safari również zbiera nasze dane. Wiec na jedno wychodzi w tym temacie.Jednak ja również używam przeglądarki a nie aplikacji.x