Facebook jest znany zarówno jako największy portal społecznościowy, jak i firma wprowadzająca inwigilację na nowy poziom. Jego aplikacja już teraz wymaga mnóstwa uprawnień, tymczasem użytkownicy Reddita donoszą, że Facebook poprosił ich o uprawnienia roota.

Są dowody

Według użytkowników Reddita pierwsze pytania pojawiły się 8 maja w wersji aplikacji oznaczonej numerem 172. Facebook tego nie skomentował, co w połączeniu z ostatnią aferą było ogromnym marketingowym błędem. Choć mogłoby się wydawać, że uprawnienia roota są Facebookowi potrzebne do śledzenia użytkowników, to rzeczywisty powód jest nieco inny.

Zobacz też: Pracujemy na sukces Facebooka, społecznościówka niszczy internet

To błąd programistów

Jeden z badaczy zdekompilował aplikację Facebooka i odkrył, że uprawnienia super usera są wymagane jedynie przez White Ops SDK. Jest to narzędzi do walki z botami, które potrafią generować fałszywe kliknięcia w reklamy. Oznacza to, że prośba o nadanie uprawnień roota jest tylko błędem programistów, którzy zapomnieli usunąć to żądanie z aplikacji. Tak więc nie ma się czego obawiać, aplikacja Facebooka wcale nie weszła na nowy poziom inwigilacji. Owszem, społecznościówka wie o nas wszystko, ale nie tym razem. Jeśli mimo wszystko zobaczycie kiedyś takie pytanie, to pod żadnym pozorem nie zgadzajcie się. Przyznanie Facebookowi roota było by delikatnie mówiąc bardzo nierozsądną decyzją.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.