Prywatność w dzisiejszym świecie jest bardzo ważną kwestią, która niestety często jest zaniedbywana. Czy wiedzieliście o tym, że dowolna aplikacja zainstalowana na Waszym urządzeniu może śledzić Wasz ruch sieciowy bez żadnych specjalnych uprawnień? Oznacza to, że nawet przypadkowy program wie, kiedy łączyliście się z siecią Internet oraz z jakim serwerem nawiązywane było połączenie (czyli np. z serwerem banku)! Jest to poważna luka, która na całe szczęście załatana zostanie już w nadchodzącej wersji systemu – Androidzie P.

Zobacz też: Sprawdź, jak prezentować będzie się najnowsza stylistyka androidowych aplikacji.

Android P załata tę poważną lukę

Na całe szczęście koniec śledzenia nastąpi już podczas premiery Androida P. Okazuje się, że najnowsza wersja systemu Google’a ograniczy dostęp zainstalowanych na urządzeniu aplikacji do systemowych plików, które rejestrują ruch sieciowy urządzenia. Dostęp do tych informacji będą mogły uzyskać wyłącznie odpowiednio zaprogramowane aplikacje VPN, które faktycznie muszą wykorzystywać te informacje do świadczenia usług. Dla użytkowników Androida jest to świetna zmiana – nareszcie śledzenie właściciela smartfona zostanie jeszcze bardziej ograniczone.

Źródło: AOSP / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.