Wysyłaj SMSy przez przeglądarkę – Google szykuje ciekawą integrację

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-02-10

Jeżeli czegoś możemy naprawdę zazdrościć użytkownikom urządzeń od Apple to świetnie współgrającego ze sobą ekosystemu. Tablet, smartfon i komputer w jednej Sieci to możliwość bezproblemowej współpracy. W przypadku Androida trzeba myśleć o dodatkowych aplikacjach, ale też nie zawsze są one w stanie oddać to, co oferuje „Jabłuszko”. Google zdaje sobie z tego sprawę. Microsoft podobnie. Obie firmy starają się wprowadzić odpowiednie rozwiązania, ale idzie to na tyle mozolnie, że często po prostu o tym zapominamy.

Tym razem właściciel Androida wprowadza interesujące zmiany w aplikacji „Wiadomości”, którą znamy z podstawowej funkcjonalności, jaką jest możliwość wysyłania SMSów i MMSów. Coraz prężniej rozwija się ona pod względem technologii RCS. Ostatnia aktualizacja, oznaczona numerem 2.9 wprowadza… Tak naprawdę dla użytkownika nic się nie zmieniło. Jednak specjaliści z Android Police przyjrzeli się różnicom w kodzie programu, co pozwoliło odkryć, że Google przygotowuje coś specjalnego. Jeśli dobrze nas śledzicie to doskonale powinniście wiedzieć, że inteligentny komunikator Allo zaistniał na komputerze w formie strony internetowej. Wiele wskazuje na to, że Wiadomości również doczekają się takiego rozwiązania. Oznacza to, że będziemy mogli wysyłać wiadomości przez przeglądarkę internetową. Kolejne zmiany to możliwość płatności, ale o co dokładnie chodzi? Tego jeszcze nie wiemy.

Zobacz też: Huawei P20 Lite zrobi to, co Apple już dawno powinno.

Niestety, ale nie wiemy, czy powyższa funkcja będzie dostępna w Polsce. Bardzo możliwe, że Google skupi się przede wszystkim nad RCS, a to u nas oficjalnie nie jest wspierane. Co prawda operatorzy prowadzą rozmowy z Amerykanami, ale o żadnych konkretach jeszcze nie słyszeliśmy.

źródło: Android Police • AirDroid

 • DrDisqus

  Jakieś 6-7 lat temu używałem smsów przez plugin do Chrome i były one wysyłane przez telefon z Androidem. Miałem też dostęp zdalny do nowych sms. Średnio bezpieczne to było, ale działało. Jednak fakt, że w iOS chodzi to level wyżej i wygodniej. Używam od kilku lat.

 • CezaR

  Pomysł stworzenia nowego standardu komunikacji SMS (RCS) narodził się już dekadę temu, natomiast intensywne prace nad jego udoskonaleniem i możliwym szerokim wprowadzeniem trwają od 2012 roku.
  Mam nadzieje że juz od 2019 będzie to wdrożenie komercyjne i nowe telefony będą to obsługiwały…

  • AdamK

   Pierwsze zdanie kopiuj, wklej. Pasowało by wstawić w cudzysłów jeśli cytujemy czyjeś słowa nie?

   • CezaR

    Prosze bardzo!

    • AdamK

     ? ?

  • Łukasz Pająk

   To nie jest kwestia telefonów, a umów między operatorami i Google. Obecne smartfony bez problemu wspierają RCS.

 • Deadmaster

  Mam nadzieję że to krok w kierunku natywnej synchronizacji SMS-ów między urządzeniami z wykorzystaniem chmury Google. W końcu.

  • Łukasz Pająk

   Po co do tego chmura Google? Nie wszystkich takie rozwiązanie zachęci do siebie.

   • AdamP

    Do synchronizacji skrzynki sms między urządzeniami zalogowanymi do tego samego konta (komputer, tablet) oraz do przechowywania kopii zapasowej którą łatwo można odtworzyć/przenieść w przypadku zgubienia/zmiany telefonu.

    Do tego jest wykorzystywany iCloud u osób korzystających z iOS-a.

   • Deadmaster

    Chmura Google żeby nie trzeba było kombinować. To jedyna rzecz z iOS, której mi brakuje. Synchronizacja może być opcjonalna dla malkontentów 😛