Microsoft przypomina, że mobilny Windows nie dostanie już żadnych nowych funkcji

Kacper Kościański Newsy 2018-01-27

Użytkownicy smartfonów i tabletów z Windows 10 Mobile dostali właśnie ostateczny powód do ucieczki z tej tonącej łajby. Microsoft ponownie potwierdził, że ich mobilny system nie dostanie już żadnych nowych funkcji, a jedyne aktualizacje, jakie będą wychodziły, to comiesięczne poprawki zabezpieczeń.

Microsoft bardzo się starał, ale nic z tego nie wyszło. „Przypomnienie” wystosował na Twitterze Brandon LeBlanc, pracownik giganta z Redmont.

Taki stan rzeczy oznacza, że program Windows 10 Mobile Insider dobiega końca. Jego członkowie stracili właśnie jakąkolwiek motywację, by w nim uczestniczyć. Taka decyzja Microsoftu nie powinna co prawda nikogo dziwić, bo firma już kilka miesięcy temu dała wyraźny sygnał, że Windows 10 Mobile nie leży już w kręgu jej zainteresowań. To oznacza, że W10M zapisze się na kartach historii w wersji Redstone 2, która jest ostatnią, oficjalną aktualizacją (inną, niż paczka zabezpieczeń).

Zobacz także: OnePlus po raz kolejny wysyła dane użytkowników na zewnętrzne serwery

Cała sytuacja nie jest równoznaczna z zaprzestaniem wspierania aplikacji przez deweloperów. Większość z nich nadal będzie otrzymywać aktualizacje, dzięki czemu wciąż będą zdatne do użytku. To jednak nie potrwa wiecznie, więc należy przygotować się na najgorsze – całkowite porzucenie systemu Windows 10 Mobile.

Źródło: windowscentral • Marucins

  Czas najwyższy. Niech zdycha to cholerstwo.
  Możliwe że wtedy aplikacje w Windows Store zyskają. Bo obecnie ten zunifikowany interfejs to pomyłka.
  Skoro wszyscy tak małpują od Apple to niech i „sklepy” rozdzielą. Na ten desktopowy i ten mobilny. Ale skoro mobilny przestaje prosperować to sprawa wyjaśniła się sama.

 • mindla

  System ten bez kłopotu działa ma telefonach z 1 GB RAM na których Android muli jak diabli.
  Do prostego przeglądania internetu czy jako nawigacja to Windows jest znacznie lepszy niż Android.
  Fakt nie ma na niego tysięcy zbędnych aplikacji ale tych potrzebnych pewnie też czasem brakowało.
  Mimo wszystko szkoda ten system miał potencjał.

 • AdikX91

  W sumie, czemu ten system się nie przyjął? Nie mówię o mobilnej 10, ale 8, 8.1? Przejrzysty interfejs, łatwy w obsłudze. Słyszałem o tym zamkniętym kręgu, że developerzy nie chcieli robić aplikacji ze względu na mała liczbę użytkowników, a oni nie kupowali, ponieważ było mało aplikacji. Czy chodziło o zbyt dużą dominację Apple, Google? Nie rozumiem tego. Mi system bardzo przypadł do gustu. Czy chodzi o przyzwyczajenie do wyżej wymieniowych systemów?

  • Głównie przez konkurencję w postaci iOS i Androida 😉

  • Lookso

   „Przejrzysty interfejs, łatwy w obsłudze”
   To zależy jak dla kogo. W wypowiedzi mówisz o WM 8 i 8.1, a jak dla mnie to one były tak nie intuicyjne jak diabli. Chodzi mi tutaj głównie o ustawienia telefonu. Wszystkie były tragicznie przedstawione na długiej liście, na której ciężko było cokolwiek znaleźć. Zmieniło się to dopiero w WM 10, kiedy wprowadzili kategorie takie jak na PC i wszystko stało się bardziej czytelne…
   A ten system się nie przyjął, bo Microsoft się spóźnił, tak samo jak Nokia. Do tego był na początku mułem na słabych, budżetowych urządzeniach, nie był bogaty w funkcje i nie miał dobrego wsparcia twórców. Microsoft starał się zachęcić do tworzenia apek (konferencje/konkursy/rabaty na ich usługi) ale jak widać, jakoś im to nie wyszło. Również warto zwrócić uwagę na wsparcie producentów urządzeń z tym systemem. Zbyt dużo zainteresowania wśród marek nie uzyskał, zapewne ze względu na słabą sprzedaż. I tak koło się zamyka 😉

   • wombat

    Najgorsze że wszyscy na tym ucierpią/ucierpieli. Google androida wolno rozwija, bo nie ma zbytnio z kim konkurować,

    • Lookso

     Moja ciotka strasznie się przyzwyczaiła do Windows Phone, później Windows Mobile, miała ogólnie kilka takich telefonów przez parę lat. Teraz sam nie wiem co jej doradzić. Kuzynki mają iPhony, ja mam Androida, sam nie wiem co dla niej lepsze w tym wypadku ale chyba jednak Andek, bo się skarży że w iPhone nie ma przycisku cofnij. Może głupota ale dla mnie to też dziwaczne jest w iPhonach… A wracając do WP/WM, to najbardziej co mi się w nim podobało, to ciemne UI domyślnie wszędzie. Teraz Android podszedł w ślad iOS i praktycznie wszystko białe w Oreo. Tak być nie powinno. W Oreo jest więcej CZARNEGO ciastka…

     • RafalR20

      Kup jej coś z androidem, zainstaluj launcher imitujący WP i problem z bańki .

     • mindla

      Całkiem dobry pomysł, zwłaszcza że ten launcher jest cały czas aktualizowany. Nawet kilka razy na tydzień.