Qualcomm jest dobrze znany użytkownikom smartfonów. Producent ten dostarczy układa, które napędzają nasze urządzenia. Śledztwo przeprowadzone przez Komisję Europejską nie zakończyło się jednak dla niego dobrze. Szykuje się duża kara.

Qualcomm musi zapłacić prawie miliard euro kary

Śledztwo przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazało, że Apple nadużywał dominacji na rynku chipsetów LTE. Od 2011 roku Qualcomm dostarczał swoje układy m.in. do Apple. Gigant z Cupertino nie kupował ich bynajmniej z powodu najwyższej jakości, lecz z powodu umowy jaką zawarł z Qualcommem. Amerykański dostawca chipsetów obiecał Apple różnego rodzaju gratyfikacje w zamian za wyłączność zakupów. To zablokowało możliwość dokonywania transakcji z innymi producentami.

Zobacz też: GBoard GO – lekka klawiatura Google

Z tego też tytułu kara nałożona przez Komisję Europejską na Qualcomm wynosi 997 439 000 euro. Stanowi ona 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku. Grzywna została obliczona na postawie wartości sprzedaży chipsetów LTE w Europejskim Obszarze Gospodarczym w okresie 5 lat, 6 miesięcy i 23 dni.

źródło: Komisja Europejska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.