Prawie miliard euro kary dla Qualcomm – za bardzo dominowali w Europie

Kamil Lewicki Newsy 2018-01-24

Qualcomm jest dobrze znany użytkownikom smartfonów. Producent ten dostarczy układa, które napędzają nasze urządzenia. Śledztwo przeprowadzone przez Komisję Europejską nie zakończyło się jednak dla niego dobrze. Szykuje się duża kara.

Qualcomm musi zapłacić prawie miliard euro kary

Śledztwo przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazało, że Apple nadużywał dominacji na rynku chipsetów LTE. Od 2011 roku Qualcomm dostarczał swoje układy m.in. do Apple. Gigant z Cupertino nie kupował ich bynajmniej z powodu najwyższej jakości, lecz z powodu umowy jaką zawarł z Qualcommem. Amerykański dostawca chipsetów obiecał Apple różnego rodzaju gratyfikacje w zamian za wyłączność zakupów. To zablokowało możliwość dokonywania transakcji z innymi producentami.

Zobacz też: GBoard GO – lekka klawiatura Google

Z tego też tytułu kara nałożona przez Komisję Europejską na Qualcomm wynosi 997 439 000 euro. Stanowi ona 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku. Grzywna została obliczona na postawie wartości sprzedaży chipsetów LTE w Europejskim Obszarze Gospodarczym w okresie 5 lat, 6 miesięcy i 23 dni.

źródło: Komisja Europejska • GoracyMarian

  A co to ich obchodzi? Wygrała najlepsza oferta. A za karę zapłacimy oczywiście MY. Niektóre unijne pomysły nas wykończą

  • Pabliell

   Właśnie nie wygrała. Qualcomm był jedynym dostawcą modułów dla Apple ze względu na umowę, która zabraniała kupna modułów od innych. Od 2016 dostawcą jest również Intel.

   • RS2_15237_THE_END

    Ktoś coś oferuje, druga strona albo się zgadza, albo nie podpisuje umowy.

    • Pabliell

     No i się zgodzili, tworząc jednocześnie tymczasowy monopol. A to nigdy do niczego dobrego nie doprowadziło.

     • GoracyMarian

      No to mogą działać konsekwentnie a nie tworzyć monopole np. spisek żarówkowy, nowy odczynnik klimatyzacji w autach i tak można długo.

     • RS2_15237_THE_END

      Dokładnie, to chociaż obie strony powinny dostać te same kary. Z drugiej strony jak nie ma konkurencja nic ciekawego to co się dziwić. Wybiera się z reguły najlepszego kontrahenta.x