NASA przy pomocy sztucznej inteligencji Google odkryła 2 nowe planety

Newsy

Niedawno informowałem o planowanej przez NASA konferencji, podczas której miało zostać ogłoszone wspólnego osiągnięcie agencji i sztucznej inteligencji Google. Choć samo odkrycie może nie powala, tak już jego historia jak najbardziej.

Po kolei…

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Sztuczna inteligencja do swojego odkrycia wykorzystała dane z kosmicznego teleskopu Keplera. Pracuje on od 2009 roku i wkrótce zabraknie mu paliwa, przez co nie będzie mógł kontrolować swojego położenia. Aby jak najlepiej wykorzystać pozostały czas teleskop zbiera wszelkie dane, które następnie są przesyłane na ziemię i tutaj analizowane. Tu pojawia się  problem – przeanalizowanie takiej ilości danych trwa zbyt długo, pojawiają się także problemy z dokładnością. Z tego powodu do gry wkroczył Christopher Shallue, który zajmuje się sztuczną inteligencją Google oraz interesuje się astronomią. Załadował on informacje o 670 gwiazdach i czekał na wyniki. W efekcie odnaleziono 2 przeoczone wcześniej planety – Kepler 80g i Kepler 90i. Sporą ciekawostką jest Kepler 90i – planeta ta jest ósma w swoim układzie. Co w tym dziwnego? Dotychczas (poza naszym) nie odnajdowano tak dużych układów.

To nie koniec

Nie, Google nie współpracowało z NASA. Historia odkrycia jest dość ciekawa, ponieważ pracownik korporacji z Mountain View na własną rękę zaprzęgł sztuczną inteligencję do pracy, a następnie zgłosił się do NASA z wynikami eksperymentu. Wiadomo, że baza danych programu zostanie rozbudowana (mówi się o 150 tysiącach gwiazd), aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność poszukiwań. Prawdopodobnie to nie ostatnie odkrycie z udziałem sztucznej inteligencji.

Źródło: NASA


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x