samsung dex

Wiemy jak będzie wyglądać Ubuntu na Samsung Dex

1 minuta czytania
Komentarze

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że wkrótce za sprawą projektu Linux on Galaxy na smartfonach Samsunga kompatybilnych z Dex uruchomicie pełną dystrybucję Linuksa. Dziś wiemy nieco więcej za sprawą filmu opublikowanego przez producenta.

Linux on Galaxy wygląda obiecująco

https://www.youtube.com/watch?v=vm1xHnvYIdc

To co widzicie powyżej, to jedynie koncept opublikowany przez Samsunga. Ostatecznie projekt może się różnić, jednak bez wątpienia wzorowany jest na planach i już działającym oprogramowaniu. Warto zwrócić uwagę na niezwykle krótki czas uruchamiania systemu i okrojone środowisko graficzne. Uruchomiona dystrybucja to Ubuntu 16.04 z GNOME Classic. Jest to środowisko graficzne inspirowane tym, które zostało oficjalnie porzucone kilka lat temu. Wbrew pozorom jest to dobra decyzja – Obciążanie telefonu nakładkami GNOME 3 lub Unity jest bezsensowne, z kolei LXDE i XFCE przypominają bardziej Windowsy z lat 90 niż współczesne systemy. Zastosowane GNOME Classic łączy małe zapotrzebowanie na zasoby ze współczesnym i dobrze przemyślanym designem.

Zobacz też: [Wideo] Co potrafią akcesoria Samsung Galaxy S8+ (DeX i Gear VR)?

System dla deweloperów

Samsung tworzoną funkcję kieruje głównie dla deweloperów. Na powyższych zrzutach ekranu widać działającą platformę programistyczną Eclipse. Osobiście nie widzę problemu w tym, aby taki produkt skierować do wszystkich użytkowników. Uruchomienie pełnoprawnego systemu na telefonie jest czymś, co do dziś nie udało się żadnemu producentowi. Co prawda w swoim czasie Microsoft eksperymentował z Continuum, jednak nie słyszałem zbyt wielu pozytywnych opinii od osób, które zdecydowały się kupić Display Dock.

Motyw