Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że wkrótce za sprawą projektu Linux on Galaxy na smartfonach Samsunga kompatybilnych z Dex uruchomicie pełną dystrybucję Linuksa. Dziś wiemy nieco więcej za sprawą filmu opublikowanego przez producenta.

Linux on Galaxy wygląda obiecująco

To co widzicie powyżej, to jedynie koncept opublikowany przez Samsunga. Ostatecznie projekt może się różnić, jednak bez wątpienia wzorowany jest na planach i już działającym oprogramowaniu. Warto zwrócić uwagę na niezwykle krótki czas uruchamiania systemu i okrojone środowisko graficzne. Uruchomiona dystrybucja to Ubuntu 16.04 z GNOME Classic. Jest to środowisko graficzne inspirowane tym, które zostało oficjalnie porzucone kilka lat temu. Wbrew pozorom jest to dobra decyzja – Obciążanie telefonu nakładkami GNOME 3 lub Unity jest bezsensowne, z kolei LXDE i XFCE przypominają bardziej Windowsy z lat 90 niż współczesne systemy. Zastosowane GNOME Classic łączy małe zapotrzebowanie na zasoby ze współczesnym i dobrze przemyślanym designem.

Zobacz też: [Wideo] Co potrafią akcesoria Samsung Galaxy S8+ (DeX i Gear VR)?

System dla deweloperów

Samsung tworzoną funkcję kieruje głównie dla deweloperów. Na powyższych zrzutach ekranu widać działającą platformę programistyczną Eclipse. Osobiście nie widzę problemu w tym, aby taki produkt skierować do wszystkich użytkowników. Uruchomienie pełnoprawnego systemu na telefonie jest czymś, co do dziś nie udało się żadnemu producentowi. Co prawda w swoim czasie Microsoft eksperymentował z Continuum, jednak nie słyszałem zbyt wielu pozytywnych opinii od osób, które zdecydowały się kupić Display Dock.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.