ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
samsung dex

Wkrótce na Samsungach zgodnych z Dex uruchomicie pełnego Linuksa!

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Wraz z premierą Galaxy S8 Samsung zaprezentował podstawkę Dex. Było to urządzenie o identycznej zasadzie działania, co Continuum Dock od Microsoftu. Była też jeszcze jedna wspólna cecha – oba gadżety przez ograniczone oprogramowanie okazały się bezużyteczne. Samsung postanowił to zmienić, wkrótce Dex poza powiększonym Androidem zaoferuje także pełną dystrybucję Linuksa.

Co i kiedy?

Instalację alternatywnego systemu umożliwi aplikacja Linux on Galaxy. Obecnie nie jest jeszcze dostępna, jednak zainteresowani mogą zapisać się na specjalnie przygotowanej stronie, dzięki czemu otrzymają powiadomienie zaraz po premierze. Funkcja ta jest przeznaczona głównie dla deweloperów, teoretycznie na tak przygotowanym systemie możliwe będzie uruchomienie środowiska programistycznego Androida i tworzenie aplikacji dla tego systemu. Oczywiście możliwości jest cała masa, bez wątpienia dystrybucja Linuksa lepiej sprawdzi się w roli desktopowego systemu, niż mobilny Android.

Jak to działa?

Samsung poinformował, że system ten będzie korzystał z tego samego kernela, co Android. Wynika z tego, że koreański producent przygotował własną wersję aplikacji Linux Deploy, która pozwala na instalację systemu spod znaku pingwina na niemal każdym urządzeniu. Zainstalowana w ten sposób dystrybucja nie zastępuje oryginalnego systemu, działa jak klasyczna aplikacja, bez większych problemów możemy ją usunąć. Pojawia się jednak pewien problem, systemy instalowane przez Linux Deploy działają w dość specyficzny sposób. Po uruchomieniu aplikacji nie wyświetli się gotowy interfejs graficzny, aktywowany jest sam system i serwer VNC. Aby skorzystać z Linuksa musimy pobrać i skonfigurować klienta VNC. Krótko mówiąc w obrębie jednego urządzenia pracuje serwer i klient pulpitu zdalnego. Takie rozwiązanie jest bardzo nieefektywne, w zasadzie szybko zniechęca do dalszych eksperymentów. Pojawiają się jednak głosy, że omawiana metodę udało się dopracować i pominąć serwer VNC. Być może Samsung obrał właśnie tę drogę. Bez wątpienia rozwiązanie to będzie znacznie prostsze w obsłudze niż to z aplikacji Linux Deploy.

Zobacz też: [Wideo] Co potrafią akcesoria Samsung Galaxy S8+ (DeX i Gear VR)?

Co z wydajnością?

Z doświadczenia wiem, że takie Linuksy „w kontenerach” nie działają zbyt dobrze. Powód jest prosty – urządzenie musi jednocześnie obsługiwać Androida i dodatkowy system. Z tego powodu rozwiązanie jest raczej ciekawostką, niż sensowną alternatywą. Tutaj jednak sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Flagowce Samsunga mają duży zapas mocy, powinny poradzić sobie z takim obciążeniem. Warto też zaznaczyć, że na telefonie i tak nie uruchomimy gier ze sklepu Steam, ponieważ nie obsługuje on architektury ARM. Nie bez znaczenia jest fakt, że Samsung może lepiej dopracować tę funkcjonalność pod konkretne urządzenia, niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań kompatybilnych ze wszystkimi telefonami.

Źródło: Android Central

Sprawdź najnowsze wpisy