Sonda NASA Parker Solar Probe na orbicie przed tłem przedstawiającym Słońce.

Marzyliśmy o tym od wieków. NASA w końcu dotknie Słońca

2 minuty czytania
Komentarze

NASA wysłała sondę Parker Solar Probe 12 sierpnia 2018 roku, w stronę naszej rodzimej gwiazdy. Teraz misja ta powoli zmierza ku końcowi. Jej głównym celem jest zbliżenie się do Słońca na tyle blisko, aby przelecieć przez jego atmosferę. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć naszą gwiazdę i zjawiska, które w niej zachodzą. 

Sonda NASA dotknie Słońca jeszcze w tym roku

Sonda NASA Parker Solar Probe zbliżająca się do rozbłysku na powierzchni Słońca, z czerwonym tłem przypominającym słoneczną koronę.
Fot. NASA

Przelot Parker Solar Probe jest zaplanowany na 24 grudnia 2024 roku, czyli zbliżającą się wigilię Bożego Narodzenia. Wtedy to sonda NASA przeleci przez atmosferę naszej gwiazdy z prędkością 195 kilometrów na sekundę, badając ją z niedostępnej do tej pory perspektywy.

 Pozwoli to zwłaszcza na lepsze zrozumienie wiatru słonecznego u jego źródła. Zjawisko to jest strumieniem naładowanych cząstek wydobywających się z górnej warstwy atmosfery Słońca. Zrozumienie jego pochodzenia i ewolucji jest kluczowe dla prognozowania pogody kosmicznej, która może wpływać na życie i technologię na Ziemi, oraz przyszłe misje kosmiczne.

NASA przygotowała Parker Solar Probe na ekstremalne warunki

Oczywiście samo wysłanie sondy na Słońce było sporym wyzwaniem dla agencji kosmicznej. Jednak kluczowe będzie przetrwanie jej w atmosferze gwiazdy. Parker Solar Probe będzie musiała wytrzymać gigantyczne temperatury i promieniowanie. Jako że sonda zbliży się siedem razy bliżej Słońca, niż jakikolwiek inny statek kosmiczny w historii ludzkości, to zgodnie z prawem odwrotności kwadratów będzie narażona na kilkadziesiąt razy większą energię cieplną i kilkadziesiąt razy wyższe promieniowanie.

NASA jednak zadbała o to jeszcze w fazie projektowej. Jeśli więc nie wystąpią na Słońcu pewne nieprzewidziane zjawiska jak wyrzut koronalny, to sonda powinna przetrwać tę podróż. Oczywiście istnieje pewne ryzyko, że oberwie ona flarą słoneczną i zostanie zniszczona. To jednak oznaczałoby potężnego pecha. Mimo wszystko nie oznaczałoby całkowitej porażki misji, ponieważ sonda już teraz dostarcza nam bezcennych danych na temat Słońca

Źródło: buisnessinsider, YouTube Zdjęcie otwierające: NASA/ materiały prasowe

Motyw