Trzy osoby siedzące przy długim biurku i piszące na dokumentach w jasnym pomieszczeniu konferencyjnym; na pierwszym planie widoczne tabliczki z nazwiskami i stanowiskami.

W Europie powstanie nowy superkomputer o mocy 1 eksaFLOPS

2 minuty czytania
Komentarze

Powstanie nowy superkomputer, co jest wynikiem nawiązanej współpracy między Uniwersytetem w Stuttgarcie oraz firmą Hewlett Packard Enterprise (HPE). Tak naprawdę to powstaną dwa superkomputery, których budowa będzie odbywała się w Centrum Superkomputerowym Stuttgartu (Höchstleistungsrechenzentrum Stuttgart – HLRS), a moc tego potężniejszego ma wynosić trylion (1018) FLOPS (Floating Point Operations Per Second – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).  

Powstanie nowy superkomputer o mocy 1 eksaFLOPS

Karta graficzna AMD Instinct z odsłoniętym układem scalonym i chłodzeniem.
Fot. AMD, informacja prasowa

Moc obliczeniowa przekraczająca poziom 1 eksaFLOPS, a więc tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, to dalej poziom bardzo trudno osiągalny. Poszczycić się nim może superkomputer Frontier pracujący w amerykańskim Oak Ridge National Laboratory. W Polsce także mamy superkomputer Cyfronet Athena, który teoretycznie może osiągnąć moc obliczeniową 7,7 petaFLOPS-ów, ale opracowywany w Stuttgarcie nowy sprzęt będzie najpotężniejszą maszyną w Europie.

Pierwszy z superkomputerów o nazwie Hunter ma wykorzystywać architekturę HPE Cray EX4000 oraz akcelerowane procesory AMD Instinct MI300A. Jego moc obliczeniowa ma wynosić 39 petaFLOPS.

Można powiedzieć, że Hunter będzie „rozgrzewką” przed superkomputerem Herder, który ma zostać uruchomiony w 2027 roku i ma oferować moc 1 eksaFLOPS. Herder stanie się pierwszym eksaskalowym superkomputerem w Europie. Oba superkomputery posłużą do badań w dziedzinie inżynierii oraz nauk stosowanych. Będą wykorzystywane przy projektach pozwalających na budowanie bardziej efektownych pojazdów, turbin czy w końcu opracowywaniu nowych materiałów dla elektroniki.

Cieszy nas w AMD rozwój współpracy z HLRS i HPE. Do projektu Hunter zapewniamy nasz przełomowy akcelerowany procesor AMD Instinct MI300A, aby zapewnić jak najlepszą wydajność, efektywność i transfer danych. Dzięki tej inicjatywie powstanie super nowoczesna infrastruktura do badań naukowych, sztucznej inteligencji i symulacji. Hunter ze spodziewanym uruchomieniem w 2025 roku wpisuje się w ambitne eksaskalarne plany HLRS i jednocześnie pokazuje on nasze wspólne z partnerami zaangażowanie na rzecz rozwoju zaawansowanych technologii oraz innowacji.

Mario Silveira, korporacyjny wiceprezes ds. sprzedaży OEM w AMD, informacja prasowa

Źródło: informacja prasowa. Zdjęcie otwierające:

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw