Superkomputer Athena

W Polsce ruszył superkomputer Athena. Po uruchomieniu poświęcił go abp. Jędraszewski

2 minuty czytania
Komentarze

W ostatni wtorek krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza zaprezentowała superkomputer Athena. Nazwa zaczerpnięta od greckiej bogini mądrości wcale tu nie jest na wyrost, ponieważ mówimy tu o najszybszej jednostce tego typu w naszym kraju. Jednak to nie moc obliczeniowa, którą dysponuje, robi tu największe wrażenie, a to, jakim celom ma się on przysłużyć.

Superkomputer Athena na AGH

Zacznijmy jednak od tego, co superkomputer Athena ma do zaoferowania. Mowa tu o mocy aż 7,7 petaflopsów. Niewiele Wam to mówi? No cóż… mi też. Liczba ta jest po prostu zbyt abstrakcyjna. Spróbujmy więc odmiennego podejścia i przejdźmy do innego typu porównania: Athena zajmuje 9 miejsce na liście najwydajniejszych superkomputerów na świecie… w kategorii ekologicznej. 

Bo tak, jest to ekologiczna i energooszczędna maszyna, która dzięki temu sprawi, że AGH nie zbankrutuje w tym roku przy opłacaniu rachunków za energię elektryczną. Jak jednak wypada na tle komputerów, które ekologię i troskę o portfele właścicieli mają w nosie? Tu nadal jest dobrze. Mowa tu o 105 miejscu na liście 500 najszybszych maszyn liczących na świecie.

Zobacz też: Japoński uniwersytet stracił 77 TB danych badawczych z powodu głupiego błędu 

Wszystko to dzięki potężnej baterii procesorów AMD EPYC. A dokładniej 48 serwerów z procesorami AMD EPYC, z których każdy ma do dyspozycji 1 TB RAM 8 kart Nvidia A100, czyli kart graficznych, w przypadku których stwierdzenie: ale to nie do gier! To do nauki! byłoby jak najbardziej prawdziwe.

Warto także dodać, że nie tylko naukowcy z AGH będą mogli korzystać z potęgi tej maszyny: dzięki sieci PLGird naukowcy z całej Polski będą mieli do niej dostęp, oczywiście na określonych zasadach. W ten sposób będą mogli dokonywać symulacji i obliczeń, o których mogli tylko marzyć. 

Dzięki temu możliwe będzie opracowanie wielu leków, zbadanie i zrozumienie wielu chorób i stworzenie nowych materiałów, oraz bardziej efektywnych, niż dotychczas struktur. Superkomputer Athena natomiast sprawi, że wszystkie te zdania będą łatwiejsze do realizacji, a wyniki pojawią się zauważalnie szybciej. 

Co ciekawe, w inaugracji superkomputera wziął udział m.in. minister Przemysław Czarnek oraz abp. Marek Jędraszewski. Ten drugi, zgodnie z tradycją, urządzenie poświęcił, wyrażając jednocześnie nadzieję, że dzięki Athenie „świat będzie dla ludzi jeszcze lepszym miejscem”.

Źródło: Twitter

Motyw