Cyfrowy obraz przedstawiający ludzki mózg i rdzeń kręgowy, utworzony z połączonych punktów świetlnych z dominującymi kolorami niebieskim i żółtym na ciemnym tle z rozproszonymi cyfrowymi elementami. Symbolizuje superkomputer działający jak ludzki mózg

Superkomputer z ludzkich komórek mózgowych. Horror sci-fi staje się rzeczywistością

2 minuty czytania
Komentarze

Superkomputer z ludzkich komórek mózgowych kojarzy się nam automatycznie z ludzkim mózgiem, który został zamknięty w maszynie przez jakiegoś szaleńca. Często także poważnie okaleczony, aby zostać pozbawionym świadomości i w pełni służyć mrocznym planom swojego nowego pana. Okazuje się, że rzeczywistość aż tak bardzo nie odbiega od tej wizji, chociaż na szczęście jest ona znacznie mniej brutalna. 

Superkomputer z ludzkich komórek mózgowych

Przez lata naukowcy badali mózg ludzki, aby osiągnąć kolejny przełom w dziedzinie komputerów. Neuromorficzne układy scalone są uważane za ewolucyjny skok w przechowywaniu i przetwarzaniu informacji. Zespół ekspertów z prestiżowego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa prowadzi badania nad biologicznym obliczeniem, którego centrum stanowią komórki mózgowe.

Badacze pracują z organoidami mózgowymi, które są trójwymiarowymi hodowlami komórek mózgowych naśladującymi funkcje pełni rozwiniętego narządu — nie ma więc mowy o wycinaniu mózgów żywym lub martwym ludziom. Te organoidy, są zdolne do zatrzymywania podstawowych funkcji poznawczych, takich jak zapamiętywanie i uczenie się. Dla porównania komputery krzemowe są dobre w obsłudze liczb, ale nie tak dobre w uczeniu się jak mózg ludzki. Ponadto mózg jest znacznie bardziej energooszczędny i może przechowywać znacznie więcej informacji w ograniczonej przestrzeni w porównaniu z układami krzemowymi.

Superkomputer z ludzkich komórek mózgowych – obecny stan prac

Obecnie każdy organoid zawiera około 50 tysięcy komórek mózgowych, ale celem jest hodowanie organoidów z około 10 milionów. Zespół badawczy pracuje również nad systemami komunikacji z organoidami w celu przekazywania informacji i zrozumienia ich myśli. Profesor Thomas Hartung wyjaśnia, że celem jest opracowanie narzędzi stymulacji i rejestrowania w celu kontrolowania interakcji między siecią organoidów. 

Zespół już wykazał, że płaska hodowla komórek mózgowych jest zdolna do nauki i grania w grę pong. Prace są  jeszcze w fazie początkowej, ale zespół jest przekonany, że biologiczne obliczenia zrewolucjonizują takie dziedziny jak badania nad testowaniem leków na zaburzenia neurologiczne w niedalekiej przyszłości. Tym samym superkomputer z ludzkich komórek mózgowych nie tylko będzie wspierał niezbędne obliczenia, ale okaże się idealnym obiektem badawczym. 

Źródło: SlashGear, YouTube

Motyw