Od czasu rozpowszechnienia się sztucznej inteligencji w takich narzędziach jak ChatGPT, niestety częściej słyszymy katastroficzne scenariusze, że AI zabierze nam pracę albo przejmie kontrolę nad światem. Bajki na razie zostawmy pisarzom, a przyjrzyjmy się osiągnięciom naukowym i tym, co dobrego może nam przynieść ten skok technologiczny.
Sztuczna inteligencja a prognozy pogody – Spis treści
Negatywne skutki nagłych zjawisk pogodowych
Rzadko kiedy skupiamy się na pozytywnych aspektach działania sztucznej inteligencji i jej obecności w życiu codziennym. A przecież już pozwala nam ona pracować efektywniej i szybciej, jest przydatna w wyszukiwaniu wiadomości czy uczeniu się. Najnowsze badania informują, że narzędzia napędzane AI będą miały także znamienny wpływ na tworzenie prognoz pogody i przewidywanie zjawisk ekstremalnych, co przyczyni się do lepszego zarządzania kryzysowego zarówno pod kątem ratowania ludzi, jak i minimalizowania strat ekonomicznych.
Wszystko dlatego, że sztuczna inteligencja ma szansę przewidywać pogodę szybciej i trafniej, co bezpośrednio przyczyni się do zmniejszenia ryzyka niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu ludzi. Oczywiście AI nie sprawi, że katastrof naturalnych ubędzie, ale naukowcy będą wiedzieli o nich dużo wcześniej, dzięki czemu wszystkie działania prewencyjne, mające na celu zabezpieczanie mieszkańców oraz ich majątku (oczywiście w miarę możliwości – lokalizacji zabudowań nie zmienimy), będą wykonywane szybciej. W najbliższych latach może to być przydatne wobec predykcji, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą się nasilać.
Sztuczna inteligencja tworzy prognozy 10 000 razy szybciej
Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przygotowali badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature”, przedstawione w skrócie polskim czytelnikom przez analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym.
Artykuł opisuje nowatorski system prognozowania pogody oparty na sztucznej inteligencji o nazwie Pangu-Weather. System ten wykorzystuje trójwymiarowe głębokie sieci neuronowe do prognozowania globalnych wzorców pogodowych, w tym ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, z dokładnością porównywalną lub większą niż najlepsze numeryczne modele prognozowania pogody.
Opublikowany w „Nature” opis badania potwierdza, że należący do Huawei model Pangu-Weather, oparty na uczeniu maszynowym, może generować trafne prognozy nawet 10 000 razy szybciej niż liczbowy model IFS wykorzystywany przez ECPŚ. Model został wytrenowany na obserwacjach pogodowych świata poczynionych przez 39 lat.
Tygodnik Gospodarczy
W czym AI jest lepsza? Pangu-Weather może nas uratować
Tradycyjne metody prognozowania opierają się na rozwiązaniu równań różniczkowych cząstkowych, które mogą być czasochłonne i podatne na błędy. W przeciwieństwie do nich, metody oparte na sztucznej inteligencji, takie jak Pangu-Weather, są znacznie szybsze i potencjalnie dokładniejsze. Pangu-Weather wyróżnia się tym, że integruje informacje o wysokości, co pozwala na lepsze uwzględnienie różnych warstw atmosfery. System ten również skutecznie prognozuje ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak cyklony tropikalne.
Modele numeryczne nie zawsze są w stanie wystarczająco szybko przewidzieć nagłe i ekstremalne zjawiska, ponieważ wymagają dużo czasu na wygenerowanie prognoz. Klasyczne metody opierają się na obecnej wiedzy badaczy, którzy analizują prognozę i wyciągają z niej wnioski. Natomiast modele oparte na sztucznej inteligencji mogą wykrywać występujące w czasie schematy, które umykają naukowcom lub nie są jeszcze w pełni wyjaśnione.
W obliczu zmian klimatu skuteczne prognozowanie zjawisk pogodowych, szczególnie ekstremalnych, staje się coraz ważniejsze dla funkcjonowania gospodarek i przeciwdziałania skutkom katastrof. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, Pangu-Weather jest w stanie przewidywać globalne wzorce pogodowe w sposób znacznie szybszy i potencjalnie dokładniejszy niż obecne metody.
W przypadku katastrof naturalnych, ale także zgubienia czy kradzieży telefonu, zawsze warto mieć włączoną lokalizację telefonu. Jeśli chcesz na bieżąco wiedzieć, jaka jest temperatura i czy można spodziewać się opadów, sprawdź nasz ranking stacji pogody.
Źródło: Tygodnik Gospodarczy