LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Stacja pogodowa. Ranking modeli, które warto kupić

Stacja pogodowa to urządzenie, które może być przydatne także w naszym, umiarkowanym klimacie. Ciągłe zmiany warunków atmosferycznych sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po stacje pogody, by mieć komplet informacji o tym, co dzieje się na zewnątrz, ale także i w naszych domach. Przyjrzyjmy się więc stacjom pogody z bliska i sprawdźmy, którą najlepiej kupić.

Stacje pogodowe: czym są?

Stacja pogodowa od Blaupunkt. Nowoczesna sala konferencyjna z białym stołem i krzesłami, na szczycie stołu rośliny doniczkowe, a na ścianie trzy ekrany LCD prezentujące różne sceny z wbudowanymi cyfrowymi wyświetlaczami temperatury i wilgotności.
Fot. Blaupunkt / materiały producenta

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są stacje pogodowe i dlaczego warto zainteresować się takim urządzeniem. Choć do prognozy pogody mamy teraz dostęp z poziomu smartfona, to stacje pogodowe stały się nie tylko narzędziem dla entuzjastów meteorologii, ale również dla tych, którzy chcą być przygotowani na zmienne warunki atmosferyczne. Urządzenia pozwalają na monitorowanie bieżących warunków pogodowych, podgląd nadchodzących zmian oraz w zależności od wybranego modelu, podgląd temperatury czy wilgotności w domu i na zewnątrz. To też urządzenie, które może być przydatne dla alergików, by wiedzieli, czego mogą się spodziewać, wychodząc z domu. Jak więc wybrać odpowiednią stację pogodową spośród wielu dostępnych na rynku?

Stacja pogodowa: na co zwrócić uwagę?

Termometr słupkowy zamocowany na drewnianym słupie na tle rozmytego ogrodu.
Fot. Tobias Heine / Pixabay

Nie będzie chyba zaskoczeniem, jak napiszemy, że każda stacja pogodowa jest inna. Można wybierać w modelach, które są wyjątkowo proste w obsłudze i mają jedynie podstawowe funkcje, ale też znaleźć sprzęt przygotowany już dla profesjonalnych entuzjastów meteorologii. Dobrze więc na początku określić sobie, jakie są nasze wymagania i oczekiwania, by dobrać dla siebie odpowiednią stację pogody.

Dokładność prognozowania

To jedna z tych funkcji, która jest wyjątkowo ważna przy tego typu sprzętach. Nie wszystkie stacje pogodowe są równie dokładne i zależy to od ich ceny, ale także wykorzystanych czujników oraz oprogramowania. Warto zwrócić uwagę na recenzje oraz opinie innych użytkowników, by dowiedzieć się, jak działają poszczególne model i jaka jest ich dokładność pomiarów. Nie zawsze bowiem informacje podawane przez producentów są na tyle dokładne, by mieć pogląd na całą sytuację.

Zasilanie oraz lokalizacja

Wybierając stację pogodową, należy zwrócić uwagę na to, jak ta będzie zasilana oraz montowana. Niektóre, bardziej rozbudowane urządzenia, wymagają bowiem dodatkowego elementu z czujnikami, który należy zamontować na zewnątrz domu. Do tego dochodzi też oczywiście sposób zasilania. Ten może pochodzić bowiem z baterii/akumulatora albo ze stałego źródła energii (gniazdka).

Dodatkowe funkcje

Elektroniczna stacja pogodowa z bezprzewodowym czujnikiem zewnętrznym i wyświetlaczem LCD pokazującym temperaturę zewnętrzną i wilgotność, temperaturę wewnętrzną i wilgotność, godzinę i datę.
Fot: Biedronka Home / materiały prasowe

Stacje pogody to nie tylko urządzenia, które przedstawią nam temperaturę na zewnątrz czy wewnątrz domu. Te bardziej zaawansowane modele potrafią podawać ciśnienie atmosferyczne, pomiar opadów, prędkość i kierunek wiatru czy nawet obrazować fazy księżyca. Do tego może dojść także połączenie z naszym smartfonem, ale i funkcja budzika oraz wyświetlanie daty i aktualnej godziny. Jeżeli szukamy naszej pierwszej stacji pogodowej, dobrze postawić na sprzęt łatwy w obsłudze, czyli ten podstawowy. Dodatkowo duży, czytelny wyświetlacz i proste menu ułatwią korzystanie ze stacji.

Cena

Jakość często idzie w parze z ceną, ale warto zwrócić uwagę na modele, które oferują dobrą relację jakości do ceny. Nie zawsze najdroższa stacja będzie dla nas tą najlepszą. Można przyjąć, że za całkiem interesującą stację pogody przyjdzie nam zapłacić od 150 złotych w górę.

Stacja pogodowa: ranking modeli

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2

Na początek proponujemy najprostszy z możliwych modeli, który też siłą rzeczy będzie najtańszy. Mamy tutaj sprzęt od Xiaomi, który pełni rolę domowego miernika wilgotności oraz temperatury. Plusem z pewnością jest duży i wyraźny wyświetlacz oraz prostota obsługi. Sprzęt możemy sparować przez Bluetooth z naszym telefonem, więc będziemy mieli podgląd na bieżąco. Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 ma na pokładzie czujnik mierzący temperaturę z dokładnością do jednej dziesiątej stopnia Celsjusza, a zakres mierzonej wilgotności to od 0% do 99% (zmiana co 1%).

Blaupunkt WS50WH

Stacja pogodowa Blaupunkt z kolorowym wyświetlaczem pokazującym temperaturę, wilgotność, czas i wykresy UV; obok leży bezprzewodowy czujnik zewnętrzny.
Fot. Blaupunkt / materiały prasowe

Stacja pogodowa wyposażona w czytelny wyświetlacz LCD i pozwalająca na monitorowanie temperatury otoczenia w zakresie od -10 do +50°C, a temperatury zewnętrznej w zakresie od -30 do +60°C. Dodatkowo użytkownik ma możliwość śledzenia wilgotności względnej otoczenia oraz zewnętrznej, obie w zakresie od 1 do 99%. Jest tutaj także czujnik zewnętrzny, który zasilany jest na baterie. Jednym z ciekawszych dodatków jest pamięć dobowych pomiarów (najniższych i najwyższych wartości), co pozwala na analizę zmian temperatury oraz wilgotności w ciągu dnia. Mamy także wskaźnik ciśnienia powietrza, wskaźnik komfortu oraz wskaźniki trendów pogodowych. Sprzęt ma również funkcje zegara z alarmem oraz kalendarza.

Hama stacja pogodowa Rainy

Stacja pogodowa z czujnikiem zewnętrznym i cyfrowym wyświetlaczem prezentującym temperaturę, czas i inne dane, oraz prostokątnym, czarnym pojemnikiem.
Fot. Hama / materiały prasowe

Ta stacja pogodowa umożliwia pomiar temperatury zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. To, co wyróżnia model Hama Rainy na tle innych stacji pogodowych, to graficzna prezentacja ilości opadów. Dodatkowo stacja ma funkcję alarmu opadów deszczu, który uruchamia się, gdy ilość opadów przekroczy wartość ustawioną przez użytkownika. Do tego mamy precyzyjny zegar oraz ręczną możliwość ustawienia strefy czasowej. Urządzenie ma także podświetlany ekran, co ułatwia odczyt danych nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Hama stacja pogodowa Color Edge

Hama Color Edge ma podświetlany i kolorowy ekran oraz oferuje pomiar temperatury i wilgotności zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Jest tutaj także graficzna reprezentacja faz księżyca oraz prognozy pogody za pomocą czterech symboli: słonecznie, lekkie zachmurzenie, pochmurnie oraz deszczowo. Hama Color Edge wyposażona jest w zegar sterowany radiowym sygnałem czasowym DCF, który automatycznie synchronizuje się z najbardziej precyzyjnym zegarem na świecie. Mamy tutaj też to m.in. możliwość wyboru strefy czasowej, programowanie dwóch czasów budzenia czy informację o niskim poziomie baterii zarówno stacji, jak i czujnika zewnętrznego.

Stacja pogodowa – podsumowanie

Stacja pogody może być wyjątkowo użytecznym sprzętem w domu. Takie niewielkie sprzęty, jak chociażby elektroniczne nianie, wagi łazienkowe czy szczoteczki soniczne, kosztują mało, a potrafią zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia. Warto spróbować czegoś nowego, a już na pewno wtedy, kiedy chcemy mieć jak najlepsze informacje na temat pogody. Jeśli interesuje was sprzęt AGD, być może chętnie sprawdzicie także ceny lidlomixa. Ten robot kuchenny potrafi ułatwić gotowanie.

Źródło: Komputronik. Zdjęcie otwierające: Blaupunkt / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.