Pierwsza rakieta zasilana metanem osiągnęła orbitę. Musk przegrał z Chinami

2 minuty czytania
Komentarze

Chińska prywatna firma LandSpace zaliczyła ogromny sukces – pierwsza na świecie rakieta nośna (Zhuque 2) napędzana metanem dotarła do orbity podczas swojego drugiego startu. W kosmicznym wyścigu przedsiębiorstwo pokonało Starship od SpaceX.

Rakieta Zhuque 2

Dwustopniowa rakieta nośna Zhuque 2 została skonstruowana przez chińską prywatną firmę kosmiczną LandSpace. Ma masę startową 216 ton i długość 49,5 m. 11 lipca wystartowała z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi. Zhuque 2 osiągnęła orbitę, co czyni ją pierwszą rakietą napędzaną metanem na świecie, która dotarła w to miejsce.

Jak podaje Space News, zostało to później zweryfikowane przez dane dotyczące śledzenia kosmicznego Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, pokazujące obiekt na orbicie synchronicznej ze Słońcem o wymiarach 431 na 461 kilometrów i nachyleniu 97,3 stopnia.

Zhuque 2, osiągając orbitę, pokonała szereg innych podobnych rakiet, w tym Starship SpaceX, ULA Vulcan, New Glenn Blue Origin, Neutron Rocket Lab i Terran R z Relativity Space.

Pierwszy lot nie spełnił oczekiwań

Nie od razu jednak można było mówić o sukcesie. W grudniu 2022 roku pierwszy start rakiety Zhuque 2 nie przyniósł zakładanych rezultatów – jak podaje portal Kosmonautyka, rakieta co prawda osiągnęła przestrzeń kosmiczną (linia Karmana), ale nie udało jej się dotrzeć do orbity. Była to pierwsza na świecie próba wyniesienia na orbitę rakiety nośnej napędzanej metanem. Ponad pół roku później, LandSpace osiągnęło swój cel.

To przełom w chińskich osiągnięciach w branży komercyjnych startów kosmicznych. Landspace rozpoczął już montaż trzeciego Zhuque-2 („Vermillion Bird-2”) – możemy więc podejrzewać, że kolejny start może nastąpić przed końcem tego roku.

Źródło: Space News

Motyw